Վահագն Խաչատուրյանն ի՞նչ է ակնարկում՝ այն, որ Պուտինը կարող էր, բայց չարե՞ց, թե՞ որ Պուտինն ամեն բան արեց, բայց Նիկոլ Փաշինյանն այլ ծրագիր ուներ. Արսեն Բաբայան
18/06/2022 12:24
«Հայրենիք» կուսակցության խորհրդի անդամ Արսեն Բաբայանը ՀՀ նախագահ Վահագն Խաչատուրյանի պահվածքը Վլադիմիր Պուտինի հետ հանդիպմանը «տարօրինակ» է որակել:
«Հանրապետության նախագահ Վահագն Խաչատուրյանը միջոցառումներից մեկի ժամանակ առիթ է ունեցել հանդիպելու ՌԴ նախագահ Վլադիմիր Պուտինին:
Հանդիպման ընթացքում Խաչատուրյանն ասել է. «Իրականում մենք ուզում էինք ավելի շուտ դադարեցնել, ինչ-որ կերպ ավարտել պատերազմը, և ես գիտեմ Ձեր ջանքերը: Դուք հնարավորություն ունեիք հոկտեմբերի 19-ին․ այդ մասին մենք զրուցել ենք Սերգեյ Լավրովի հետ, երբ նա Երեւանում էր։ Բայց այնպես ստացվեց, որ նոյեմբերի 9-ին եղավ, բայց, ամենակարեւորը՝ պատերազմը կանգնեցվեց», - Խաչատուրյանի այս խոսքերը մեջբերում է ՌԴ նախագահի մամուլի ծառայությունը։
Այս հայտարարությունը բավականին տարօրինակ է հատկապես այն համատեքստում, որ Պուտինը ժամանակին զարմանք էր հայտնել, թե ինչու Նիկոլ Փաշինյանն իր առաջարկությունը չընդունեց, և պատերազմը չկանգեցվեց հոկտեմբերի 19-ին: Իսկ հիմա, երբ Վահագն Խաչատուրյանն այսպիսի միտք է հնչեցնում, որն էլ ՌԴ նախագահական կայքում է հրապարակվում, անհրաժեշտություն է առաջանում հասկանալու հետևյալը.
Վահագն Խաչատուրյանն ի՞նչ է ակնարկում: Այն, որ Պուտինը կարող էր, բայց չարե՞ց, թե՞ որ Պուտինն ամեն բան արեց, բայց Նիկոլն այլ ծրագիր ուներ:
Դատելով այն հանգամանքից, որ Խաչատուրյանի այս միտքը ՌԴ պաշտոնական աղբյուրը հրապարակել է, կարելի է ենթադրել, որ ռուսական կողմն առնվազն հասկացել է երկրորդ իմաստով, որ Պուտինն ամեն բան արեց, սակայն Նիկոլն այլ ծրագրեր ուներ», - Telegram-ի իր ալիքում գրել է Բաբայանը:

Арсен Бабаян: На что намекает Ваагн Хачатурян, что Путин мог, но не сделал или что Путин все сделал, но у Никола была другая программа?
18/06/2022 14:17
Член совета партии «Родина» Арсен Бабаян считает «странным» поведение президента Армении Ваагна Хачатуряна на встрече с президентом РФ Владимиром Путиным.
«Во время одного из мероприятий президент Ваагн Хачатурян имел возможность встретиться с президентом РФ Владимиром Путиным.
В ходе встречи Хачатурян заявил: "В действительности мы хотели пораньше прекратить, как-то закончить войну, и я знаю Ваши усилия. У Вас возможность была 19 октября [2020 года] ещё – мы об этом говорили с Сергеем Викторовичем [Лавровым], когда он был в Ереване. Но так получилось, что 9 ноября [2020 года], но самое важное, что война остановилась", - сообщает пресс-служба Кремля.
Это заявление довольно странное особенно в том контексте, что Путин в свое время выразил удивление, почему Никол Пашинян не принял его предложение и не остановил войну 19 октября. А сейчас, когда Ваагн Хачатурян озвучивают такую мысль, которая публикуются на сайте РФ, возникает необходимость понять следующее:
На что намекает Ваагн Хачатурян? На то, что Путин мог, но не сделал или что Путин все сделал, но у Никола была другая программа?
Судя по тому, что эту мысль Хачатуряна опубликовал официальный источник РФ, можно предположить, что российская сторона как минимум поняла во втором смысле, что Путин сделал все, однако у Никола были другие программы», - написал в своем Telegram-канале Арсен Бабаян.