Վահագն Խաչատուրյանը սկսեց Նիկոլ Փաշինյանի իմփիչմենտի պրոցեսը. հոկտեմբերի 19-ը ամենամութ հարցն է, որը պետք է քննվի. Այլընտրանքային նախագծեր խումբ
18/06/2022 13:54
ՀՀ նախագահ Խաչատուրյանը Պուտինին ասել է, որ պատերազմը կարելի էր կանգնեցնել հոկտեմբերի 19-ին. «…Ես գիտեմ Ձեր ջանքերը: Դուք հնարավորություն ունեիք հոկտեմբերի 19-ին [2020թ.]՝ այդ մասին մենք զրուցել ենք Սերգեյ Վիկտորովիչի [Լավրովի] հետ, երբ նա Երևանում էր։
Հոկտեմբերի 19-ին պատերազմը դադարեցնելու հնարավորության մասին առաջին անգամ հայտարարել էր Վլ. Պուտինը և զարմանք հայտնել հայկական կողմի դիրքորոշման վերաբերյալ։ Հետագայում դա փաստել էր ԱԱԾ ժ/պ Մ. Համբարձումյանը, ԳՇ պետ Օ. Գասպարյանը, և այլոք։ Ն. Փաշինյանը հետագայում փորձել էր մանիպուլացնել հարցը ու, ինչպես հաճախ  է պատահում, է´լ ավելի ծանրացրել վիճակը։
Ի՞նչ կնշանակեր հոկտեմբերի 19-ին պատերազմը դադարեցնելը
Մոտավորապես 2000 զոհ պակաս կունենայինք։ Կփրկվեր այդքան զինվորի, սպայի կյանք,
Հազարավոր վիրավորներ ավելի պակաս կունենայինք,
Տարածքային ահռելի, սկզբունքային նշանակության կորուստներից հնարավոր կլիներ խուսափել,
Չէր լինի ազգային նվաստացման այսօրվա մակարդակը։
Թե ինչո՞ւ Փաշինյանի մերձավոր թիմակից նախագահ Խաչատուրյանը նման բան ասաց, այս պահին կարող ենք միայն ենթադրել։ Բայց ՀՀ նախագահը, ըստ էության, ծանր վիճակում դրեց վարչապետ Փաշինյանին։ Ի դեպ հայկական կողմի հաղորդագրության մեջ այդ հատվածը չկա՝ հանել են, հավանաբար վերջին պահին հասկացել են վտանգավորության աստիճանը, սակայն տեքստի սղագրությունը պահպանվել է Կրեմլի հաղորդագրության մեջ։
Վահագն Խաչատուրյանը մեծ հաշվով սկսեց Նիկոլի իմփիչմենտի պրոցեսը՝ լեգիտիմ հիմք դնելով դրա տակ։
Հոկտեմբերի 19-ը ամենամութ հարցն է, որը պետք է քննվի։ Մյուս կողմից՝ ամենակոնկրետհարցն է, և սրա շուրջ մանևրելու հնարավորությունները մեծ չեն։
Սա նոր թեմա չէ, սրա մասին խոսվել է պատերազմից անմիջապես հետո, և մենք դեռևս պետք է վերլուծենք ու հասկանանք, թե ինչպե´ս հայ ընտրողը կարողացավ դրանից գրեթե անմիջապես հետո կայացած ընտրություններում ձայն տալ նույն մարդուն։ Վերլուծությունը կարող է ցավոտ լինել և գուցե հերթական հարվածը հասցնել մեր արժանապատվությանը, բայց մասնագետները պարտավոր են դա անել, դա ազգային անվտանգությանն առնչվող հարց է։
Ի դեպ, նոյեմբերի 9-ից հետո ընդդիմության բոլոր ֆորմատներին առաջարկվել էր ձևավորել հանրային քննիչ հանձնաժողով՝ նախկին զինվորականների, սպաների, փորձագետների, զոհվածների հարազատների, հանրային դեմքերի, լրագրողների մասնակցությամբ։ Հանձնաժողովն անհրաժեշտ էր նաև հենց ա´յս ու այլ բազմաթիվ հարցեր քննելու և դրանց շուրջ օրակարգ ձևավորելու համար։ Ոչինչ չարվեց։
Բայց նախագահ Խաչատուրյանը Պուտինի ներկայությամբ թարմացրեց թե´ վերքը, թե´ պատմությունը։
Սպասել, թե իրավապահ համակարգը նոր ի հայտ եկած հանգամանքների առիթով կսկսի բուռն քննություն, այս պահին ծիծաղելի է։ Սա այս պահին ավելի շատ հասարակական պրոցես պետք է լինի. չի´ կարող որևէ հասարակություն քիչ թե շատ հաջողել, եթե այդքան անտարբեր է իր զոհերի և տարածքների հանդեպ։ Շատ դժվար է շարունակել անհոգ  ապրել, երբ գիտես, որ հոկտեմբերի 19-ին պատերազմը կարելի էր դադարեցնել և փրկել այդքան մարդու կյանք, փրկել մեր քաղաքներն ու գյուղերը։

Ваагн Хачатурян начал процесс импичмента Никола Пашиняна – Группа Альтернативных проектов
Президент Армении Ваагн Хачатурян заявил, что войну можно было остановить 19 октября: «…Я знаю Ваши усилия. У Вас возможность была 19 октября [2020 года] ещё – мы об этом говорили с Сергеем Викторовичем [Лавровым], когда он был в Ереване».
Впервые о возможности прекращения войны 19 октября заявил Владимир Путин, выразив удивление в связи с позицией армянской стороны. В дальнейшем это констатировали и.о. директора СНБ Микаел Амбарцумян, начальник Генштаба ВС Оник Гаспарян и другие. Никол Пашинян пытался в дальнейшем манипулировать этим вопросом, и как часто случается, еще больше осложнил ситуацию.
Что означало бы прекращение военных действий 19 октября?
У нас было бы приблизительно на 2000 жертв меньше. Были бы спасены столько солдат, офицеров.
У нас было бы на сотни раненых меньше.
Можно было бы избежать огромных территориальных потерь принципиального значения.
Не было бы нынешнего уровня национального унижения.
Сейчас можно лишь предполагать, почему ближайший соратник Пашиняна сказал подобное. Но президент Армении, по сути, поставил в тяжелое положение премьер-министра Пашиняна. Кстати, в сообщении армянской стороны нет этого эпизода, изъяли, наверное, в последний момент поняли степень опасности, однако стенограмма текста сохранилась в сообщении Кремля.
Ваагн Хачатурян, по большому счету, начал процесс импичмента Никола Пашиняна, поставив под это легитимное основание.
19 октября – самый темный вопрос, который должен быть расследован. С другой стороны, это самый конкретный вопрос и здесь небольшие возможности для маневра.
Это не новая тема, об этом говорилось непосредственно после войны, и мы еще должны проанализировать и понять, как армянский избиратель после этого смог на состоявшихся почти сразу после этого выборах отдать свой голос этому же человеку. Анализ может быть болезненным и, возможно, станет очередным ударом по нашему достоинству, но специалисты обязаны сделать это, поскольку этот вопрос касается национальной безопасности.
Кстати, после 9 ноября всем форматам оппозиции было предложено сформировать общественную следственную комиссию с участием бывших военных, офицеров, экспертов, родителей погибших, общественных деятелей, журналистов. Комиссия необходима была для расследования именно этого и других многочисленных вопросов и формирования повестки вокруг них. Ничего не было сделано.
Но президент Хачатурян в присутствии Путина освежил и рану, и историю.
Ожидать того, что правоохранительная система инициирует бурное расследование в связи с новыми выявленными обстоятельствами, сейчас просто смешно. На данный момент это должно стать больше общественным процессом: не может какое-нибудь общество быть более или менее успешным, если проявляет такое безразличие к своим жертвам и территориям. Очень тяжело продолжать спокойно жить, когда знаешь, что 19 октября войну можно было остановить и спасти столько жизней, спасти наши города и села.