«Ինչու եմ դարձել թիրախ, ինչու է քաղաքական որոշում կայացվել, որ չպետք է աշխատեմ ԲԴԽ նախագահի պաշտոնում». Ռուբեն Վարդազարյանը բացառիկ ձայնագրություն հրապարակեց (տեսանյութ)
20/06/2022 12:25
Բարձրագույն դատական խորհրդի՝ լիազորությունները կասեցված նախագահ Ռուբեն Վարդազարյանը հայտարարում է, թե ինքը ԲԴԽ-ում զրկվել է ապացույց ներկայացնելու իրավունքից։
Այսօր լրագրողների հետ հանդիպմանը նա ասաց, թե ինքը ԲԴԽ-ի՝ հունիսի 16-ի նիստին չի ներկայացել, քանի որ առողջական խնիդրներ է ունեցել, իսկ, երբ ներկայանար, միջնորդելու էր, որ նիստը լինի դռնփակ։
«Ես պատրաստվում էի հրապարակել մի ձայնագրություն, որից ես զրկվել եմ», - ասաց նա ու այսօրվա ասուլիսի ժամանակ հրապարակեց ձայնագրությունը։
Ըստ նրա՝ այդ ձայնագրությունից պարզ կդառնա, թե ինչու է ինքը դարձել թիրախ, թե ինչու է քաղաքական որոշում կայացվել, որ ինքը չպետք է աշխատի ԲԴԽ նախագահի պաշտոնում։
Ձայնագրությունը կատարվել է 2021 թվականի փետրվարի 20-ին. զրուցում են ինքը, ԲԴԽ նախագահի պարտականությունները կատարող Գագիկ Ջհանգիրյանն ու ԲԴԽ անդամ Ստեփան Միքայելյանը։

Рубен Вардазарян опубликовал скандальную аудиозапись с и.о. председателя ВСС Гагиком Джангиряна (Видео)
20/06/2022 13:41
Председатель Высшего судебного совета Рубен Вардазарян, полномочия которого приостановлены, заявил, что был лишен права представить доказательство в Высшем судебном совете.
Сегодня в ходе пресс-конференции Рубен Вардазарян сообщил, что не присутствовал на заседании Высшего судебного совета 16 июня, поскольку у него были проблемы со здоровьем, а если бы присутствовал, то ходатайствовал бы о проведении заседания за закрытыми дверями.
Я собирался опубликовать аудиозапись, но был лишен этой возможности», - заявил Рубен Вардазарян сегодня на пресс-конференции.
По его словам, из этой записи становится ясно, почему он стал мишенью, почему было принято политическое решение о том, что он не должен работать на посту председателя Высшего судебного совета.
Запись сделана 20 февраля 2021 года: это разговор Рубена Вардазаряна, исполняющего обязанности председателя ВСС Гагика Джангиряна и члена ВСС Степана Микаеляна.