«Ժողովուրդ». Ինչու իրավապահ համակարգի ներկայացուցիչներին չի հաջողվել մի քանի օր շարունակ ընթացող բախումները վերահսկել
21/06/2022 09:56
«Ժողովուրդ» թերթը գրում է. ««Ժողովուրդ» օրաթերթի տեղեկությունների համաձայն՝ իրավապահ համակարգում երեկվանից ակտիվորեն քննարկվում է Ապարանի կրակոցների հարցը: Մասնավորապես, կոնկրետ բարձրացվել է իրավապահների անգործության կամ իրավիճակին չտիրապետելու հարցը:
Բանն այն է, որ, պաշտոնական տեղեկությունների համաձայն, Ապարանում միջադեպի մասնակիցները մի քանի օր շարունակ խնդիրներ են ունեցել միմյանց հետ, տարբեր տեղերում հանդիպել, հաշիվներ են պարզել, և վերջնարդյունքում տեղի է ունեցել մարդասպանություն: Ակտիվորեն քննարկվում է, թե որ մարմնի որ ղեկավարի անգործության պատճառով տեղի ունեցան կրակոցներ, ինչու իրավապահ համակարգի ներկայացուցիչներին չի հաջողվել մի քանի օր շարունակ ընթացող բախումները վերահսկել, որ իրավիճակն այդպիսի հանգուցալուծում չունենար:
Հիշեցնենք, որ հրազենային վնասվածքներով Ապարանի բժշկական կենտրոն տեղափոխված երկու անձ՝ Ապարան քաղաքի 27-ամյա բնակիչներ, հիվանդանոցում մահացել են, իսկ 5 անձ տեղափոխվել են բժշկական կենտրոններ. նրանից մեկի վիճակը ևս ծանր է: Պաշտոնական հաղորդագրության համաձայն՝ 32-ամյա տղամարդն է իր մոտ գտնվող հրացանից կրակոցներ արձակել իրենց հետ վիճաբանող անձանց ուղղությամբ»։

Газета «Жоховурд» пишет со ссылкой на свои источники, что со вчерашнего дня в правоохранительной системе активно обсуждается вопрос стрельбы в Апаране. В частности, конкретно обсуждается вопрос бездействия полиции или потери контроля над ситуацией.
«Дело в том, что согласно официальной информации, у участников инцидента в Апаране несколько дней подряд были проблемы друг с другом, они встречали в разных местах, выясняли отношения, и в конце произошло убийство людей. Активно обсуждается из-за бездействия какого органа или руководителя произошла стрельба, почему представителям правоохранительных органов не удалось проконтролировать продолжавшиеся несколько дней подряд разборки, чтобы ситуация не дошла до такой развязки.
Напомним, что в медицинский центр Апарана с огнестрельными ранениями двоих 27-летних жителей Апарана, которые скончались в больнице, еще пятеро были доставлены в различные медицинские центры: один из них находится в тяжелом состоянии. Согласно официальному сообщению, 32-летний открыл огонь из ружья в конфликтующих с ними людей.