Նիկոլ Փաշինյանը շնորհավորական ուղերձ է հղել Լյուքսեմբուրգի վարչապետին
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը շնորհավորական ուղերձ է հղել Լյուքսեմբուրգի Մեծ Դքսության վարչապետ Քսավյե Բետտելին՝ ազգային օրվա առթիվ:
«Ձերդ գերազանցություն, թանկագին Քսավյե,
Ի սրտե շնորհավորում եմ Ձեզ Լյուքսեմբուրգի ազգային օրվա կապակցությամբ։ Հայաստանի կառավարությունը և հայ ժողովուրդը հատուկ վերաբերմունք ունեն Ձեր հիասքանչ երկրի և բարեկամ ժողովրդի նկատմամբ։
Դիվանագիտական հարաբերությունների հաստատման 30-ամյակի հոբելյանական տարում ուրախությամբ կարող ենք արձանագրել, որ մեր երկու երկրների միջև վստահության, փոխադարձ հարգանքի և գործնական շահերի վրա հիմնված երկկողմ քաղաքական հարաբերություններն այսօր գտնվում են բարձր մակարդակի վրա։ Լիահույս եմ, որ համատեղ աշխատանքի արդյունքում մեզ կհաջողվի նոր խթան հաղորդել նաև երկկողմ առևտրատնտեսական հարաբերությունների զարգացմանը։
Հայաստանում մենք երախտագիտությամբ ենք հիշում Արցախի խաղաղ բնակչության դեմ Ադրբեջանի սանձազերծած 44-օրյա պատերազմի ընթացքում և դրան հաջորդած ժամանակահատվածում Ձեր կառավարության և Լյուքսեմբուրգի Պատգամավորների պալատի սկզբունքային, հստակ դիրքորոշումը և բացառիկ համերաշխությունը։ Բարձր ենք գնահատում նաև Լյուքսեմբուրգի կառավարության ակտիվ մասնակցությունն Արցախի տեղահանված բնակչության սոցիալական կարիքները լուծելուն ուղղված միջազգային կազմակերպությունների հումանիտար ծրագրերին, ինչպես նաև Ադրբեջանում ապօրինի պահվող հայ ռազմագերիների հայրենադարձմանը, Ադրբեջանի՝ հայկական մշակութային ժառանգության ոչնչացման քաղաքականության կասեցմանն ու դատապարտմանն ուղղված միջազգային ջանքերին։
Եվս մեկ անգամ ջերմորեն շնորհավորում եմ Ձեզ այս կարևոր օրվա կապակցությամբ՝ մաղթելով քաջառողջություն և նորանոր հաջողություններ, իսկ լյուքսեմբուրգցի բարեկամ ժողովրդին՝ խաղաղություն և բարօրություն», - ասված է ուղերձում։

Премьер-министр Никол Пашинян по случаю Национального праздника направил премьер-министру Великого Герцогства Люксембург Ксавье Беттелю поздравительное послание.
«Ваше превосходительство, дорогой Ксавье!
От всего сердца поздравляю Вас с Национальным праздником Люксембурга! Правительство Армении и армянский народ к Вашей замечательной стране и к дружелюбному народу имеют особое отношение.
В юбилейный год 30-летия установления дипломатических отношений мы с радостью можем констатировать, что двусторонние политические отношения между нашими странами, основанные на доверии, взаимном уважении и практических интересах, сегодня находятся на довольно высоком уровне. Я полон надежд, что в результате совместной работы нам удастся придать новый импульс развитию двусторонних торгово-экономических отношений.
В Армении мы с благодарностью вспоминаем принципиальную, четкую позицию и исключительную солидарность Вашего правительства и Палаты Депутатов Люксембурга, проявленные в дни 44-дневной войны Азербайджана против мирного населения Арцаха, также и в последующий период. Мы высоко ценим активное участие правительства Люксембурга в гуманитарных программах международных организаций, направленных на удовлетворение социальных потребностей перемещенного населения Арцаха, усилия по возвращению незаконно удерживаемых в Азербайджане армянских военнопленных и осуждение политики уничтожения армянского культурного наследия, проводимой Азербайджаном.
Уважаемый господин премьер-министр!
Еще раз поздравляю Вас с этим знаменательным днем, желаю крепкого здоровья и новых успехов, а дружественному народу Люксембурга мира и процветания!».