ՀՀԿ փոխնախագահ Արմեն Աշոտյանն անդրադարձել է Բաքվում ՌԴ ԱԳ նախարար Սերգեյ Լավրովի հնչեցրած հայտարարություններին ու դրանց շեշտադրումներին.
«Լավրով-Բայրամով մամլո ասուլիսից ստացա շատ ծանր տպավորություն:
Տարածաշրջանային և գլոբալ զարգացումների հորձանուտում մեզ շարունակում է ղեկավարել Հայաստանի շահերը նենգաբար մսխող և վաճառող վարչախումբը՝ գերագույն կապիտուլյանտի գլխավորությամբ:
Փաստեր, որոնք անհերքելի են:
1. ՌԴ ԱԳ նախարար Լավրովը Բաքվում հայտարարել է, որ պատերազմից հետո իրավիճակ է փոխվել, և ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահների կողմից մշակված «փաստաղթերը մնացել են հետեւում»:
Սակայն․ պատերազմից կես տարի անց էր, 2021 թվականի ապրիլի 13-ին, երբ համանախագահների տարածած համատեղ հայտարարությունում շեշտվում էր վերջնական համապարփակ և կայուն կարգավորման կարևորությունը՝ «կողմերին հայտնի տարրերի և սկզբունքների հիման վրա»:
2. Լավրովը Բաքվում հայտարարել է, որ «ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի գործունեությունը դադարել է» Արևմուտքի նախաձեռնությամբ Ուկրաինայում ռազմական գործողությունների մեկնարկից ի վեր:
Սակայն․ Ուկրաինայում ռազմական գործողությունների մեկնարկից ամիս ու կես անց էր, երբ 2022 թվականի ապրիլի 19-ին ՌԴ նախագահի և ՀՀ «վարչապետի» համատեղ հայտարարության 24-րդ կետով շեշտվում էր ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահների «ինստիտուտի փորձի և ներուժի օգտագործման կարևորությունը՝ իր միջազգային մանդատին համահունչ»:
3. Լավրովը Բաքվում չօգտագործեց «Լեռնային Ղարաբաղ» (փոխարենը՝ Ղարաբաղ), «կոնֆլիկտ» (փոխարենը՝ հետկոնֆլիկտային իրավիճակ), «պատերազմ» (փոխարենը` իրադարձություններ) եզրույթները:
Սակայն ․ նույն ՌԴ ԱԳ նախարարը 2020 թվականի նոյեմբերի 9-ից հետո դրանք քանիցս օգտագործել է (բազմաթիվ հղումները կգտնենք համացանցում):
Արձանագրում․
Հայկական կողմն այս ընթացքում կրկին մսխել է ռազմավարական դաշնակցի հետ ունեցած քաղաքական համաձայնություններն ու փոխըմբռնումը, չի կապիտալիզացրել դրանք բարձրագույն և բարձր մակարդակներում երկկողմ շփումներում շնորհիվ:
Ըստ ամենայնի, պատճառը կամ Նիկոլի աշխարհաքաղաքական արկածախնդրությունն է, կամ Ալիևի պահանջներն ու մոտեցումները կուրորեն որդեգրելու Նիկոլի անասնական ռեֆլեքսների հասած պարտվողականությունը։
Ահա թե ինչու ենք պնդում, որ Նիկոլը պիտի հեռանա։ Ակնհայտ է, նրա պաշտոնավարման ամեն մի օր նոր կորուստներ և վնասներ է բերում»,- ֆեյսբուքյան իր էջում գրել է Արմեն Աշոտյանը։

Заместитель председателя Республиканской партии Армении Армен Ашотян обратился к озвученным в Баку министром иностранных дел России Сергеем Лавровым заявлениям и их акцентам.
«Пресс-конференция Лавров-Байрамов произвела тяжелое впечатление.
В водовороте региональных и глобальных развитий нами продолжает руководить предательски растрачивающий и продающий интересы Армении режим – во главе с верховным капитулянтом.
Факты, которые неопровержимы.
1. Глава МИД РФ Лавров заявил в Баку, что ситуация после войны изменилась, и наработанные сопредседателями Минской группы ОБСЕ "документы остались позади".
Однако: спустя полгода после войны, 13 апреля 2021 года, в распространенном сопредседателями совместном заявлении отмечалась важность окончательного всеобъемлющего и устойчивого урегулирования на основании "известных сторонам элементов и принципов".
2. Лавров в Баку заявил, что Минская группа ОБСЕ прекратила свою деятельность по инициативе Запада после начала боевых действий в Украине.
Однако: через полтора месяца после начала боевых действий в Украине, 19 апреля 2022 года, в 24 пункте совместного заявления президента РФ и "премьер-министра" Армении отмечалась "важность использования опыта и потенциала института сопредседателей Минской группы ОБСЕ в соответствии с его международным мандатом".
3. Лавров в Баку не использовал термины "Нагорный Карабах" (вместо этого – Карабах), "конфликт" (вместо этого – постконфликтное урегулирование), "война" (вместо этого – события).
Однако: тот же глава МИД РФ после 9 ноября 2020 года не раз использовал их (многочисленные ссылки можно найти в интернете).
Констатация.
Армянская сторона за этот период снова растратила политические соглашения и взаимопонимание со стратегическим союзником, не капитализировала их благодаря двусторонним контактам на высшем и высоком уровне.
Судя по всему, причиной является либо геополитический авантюризм Никола, либо доходящее до животных рефлексов пораженчество Никола слепо следовать требованиям и подходам Алиева.
Вот почему мы утверждаем, что Никол должен уйти. Очевидно, что каждый день его пребывания во власти чреват новыми потерями и ущербом», - написал на своей странице в Facebook Армен Ашотян.