«Հրապարակ». Սամվել Բաբայանն իշխանությունից նոր զիջումներ է ուզում կորզել
«Հրապարակ» թերթը գրում է. «Երեկ Արցախի ընդդիմադիր խմբակցությունները 9 պատգամավորի ստորագրություն են հավաքել և դիմել ԱԺ՝ քննիչ հանձնաժողով ձևավորելու պահանջով։ 8 պատգամավորին է միացել Սամվել Բաբայանի «Միասնական հայրենիք» խմբակցության 1 պատգամավոր։ Սակայն դիմումը ներկայացնելուց հետո, մեր տեղեկություններով, իշխանական «Ազատ հայրենիքի» և «Միասնական հայրենիքի» պատգամավորները սկսել են ճնշումներ գործադրել իրենց գործընկերոջ վրա, որպեսզի հետ վերցնի ստորագրությունը։ Կանոնակարգ օրենքը 3 օր է սահմանում՝ եթե պատգամավորը դիմումը հետ չվերցնի, հանձնաժողովը կձևավորվի իրավունքի ուժով, և այն կղեկավարի «Արդարություն» խմբակցության ղեկավար Դավիթ Գալստյանը։ Իսկ քննիչ հանձնաժողովն ուսումնասիրելու է Գյուղատնտեսական և ներդրումային հիմնադրամների գործունեությունը, որոնց մասին Արցախում լեգենդներ են շրջում, թե ինչ կոռուպցիոն սխեմաներով են աշխատում։
Նշենք, որ Բաբայանի կուսակցությունը փոխել է քաղաքական կուրսը. Արայիկ Հարությունյանին մերձավոր Բաղունցի փոխարեն խմբակցության ղեկավար է դարձել Մարսել Պետրոսյանը, դրանով է պայմանավորված, որ իշխանական գծից տեղ-տեղ շեղվում են։ Սամվել Բաբայանն իշխանությունից նոր զիջումներ է ուզում կորզել»։

Газета «Грапарак» пишет, что оппозиционные фракции Арцаха вчера собрали подписи девяти депутатов и обратились в Национальное собрание с требованием сформировать следственную комиссию. К 8 депутатам присоединился 1 депутат фракции «Единая Родина» Самвела Бабаяна.
«Однако после подачи заявления, по нашим сведениям, депутаты правящей фракции «Свободная Родина» и депутаты «Единая Родина» начали оказывать давление на коллегу, чтобы тот отозвал подпись. Закон о регламенте Национального Собрания устанавливает 3 дня для отзыва подписи, если депутат не отзовет заявление, то комиссия будет сформирована силой закона и ее возглавит руководитель фракции «Справедливость» Давид Галстян. А следственная комиссия будет изучать деятельность сельскохозяйственного и инвестиционного фондов, о которых в Арцахе слагают легенды, по каким коррупционным схемам они работают.
Отметим, что партия Самвела Бабаяна сменила политический курс: вместо близкого человека Араика Арутуняна Багунца руководителем фракции стал Марсель Петросян, который иногда отклоняется от линии властей. Самвел Бабаян хочет выудить новые уступки от властей», - пишет газета.