Նոյեմբերի 9-ի եռակողմ հայտարարությունը մինչ այժմ ամբողջությամբ կատարված չէ. Ադրբեջանը, խախտելով ոչ միայն եռակողմ հայտարարությամբ ստանձնած պարտավորությունները, այլև միջազգային հումանիտար իրավունքը, շարունակում է ապօրինաբար անազատության մեջ պահել հայ ռազմագերիների և քաղաքացիական անձանց՝ նրանց օգտագործելով որպես պատանդ և սակարկությունների ու մարդկանց առևտրի առարկա, «Ազատություն» ռադիոկայանին տված հարցազրույցում ասել է Հայաստանի արտաքին գործերի նախարար Արարատ Միրզոյանը։
«Ոչ միայն Հայաստանը, այլ ամբողջ քաղաքակիրթ աշխարհն է այս պահանջն Ադրբեջանին ներկայացնում: Ավելին՝ Ադրբեջանն, ըստ էության, ժխտում է եռակողմ հայտարարության հիմնարար արձանագրումներից մեկը՝ հայտարարելով, թե Լեռնային Ղարաբաղ չկա, Լեռնային Ղարաբաղի հիմնախնդիր չկա: Մինչդեռ Ադրբեջանի նախագահը եռակողմ հայտարարության տակ իր իսկ ստորագրությամբ հաստատել է Լեռնային Ղարաբաղ սուբյեկտի գոյությունը: Եվ քանի դեռ եռակողմ հայտարարությունը կա, այդ սուբյեկտի գոյությունը հնարավոր չէ հերքել», - ասել է նախարարը։
Միրզոյանի խոսքով՝ նոյեմբերի 9-ի եռակողմ հայտարարության կոպտագույն խախտում է նաև այն, որ ադրբեջանական զինված ուժերը, խախտելով 2020թ. այդ հայտարարության առաջին կետը, ս․թ․ մարտի 24-ին ներխուժել են Լեռնային Ղարաբաղում ռուսական խաղաղապահ զորախմբի պատասխանատվության գոտի և մինչ օրս շարունակում են մնալ այնտեղ:
«Ինչ վերաբերում է տարածաշրջանային տրանսպորտային կոմունիկացիաների ապաշրջափակմանը, ապա կրկին՝ բազմիցս նշել ենք, որ Հայաստանն ինքն է մեծապես շահագրգռված այս գործընթացի հաջողությամբ:
Գործընթացը շատ ավելի արագ կհասներ վերջնակետին, եթե չլինեին Ադրբեջանի իշխանությունների շարունակական անհիմն հայտարարություններն արտատարածքային միջանցքի վերաբերյալ, որոնք իրականության և մի շարք միջազգային գործընկերների ներկայությամբ ձեռք բերված պայմանավորվածությունների հետ որևէ աղերս չունեն: Ինչևէ, հանուն արդարության պետք է նշել, որ ապաշրջափակման թեմայի քննարկումն իրականում կառուցողական մթնոլորտում է ընթանում, և, հույս ունեմ, որ այն անհասկանալի քաղաքական խարդավանքների հետևանքով չի տապալվի և շուտով հաջողությամբ կավարտվի», - ասել է նախարարը։

Трехстороннее заявление от 9 ноября 2020 года до сих пор полностью не выполнено. Об этом в интервью радиостанции «Свобода» заявил глава МИД Армении Арарат Мирзоян.
«Азербайджан, нарушая не только обязательства по трехстороннему заявлению, но и международное гуманитарное право, продолжает незаконно удерживать армянских военнопленных и гражданских лиц, используя их в качестве заложников и предмета торга. Не только Армения, но и весь цивилизованный мир выдвигает Азербайджану это требование. Более того, Азербайджан отвергает один из основополагающих элементов заявления, заявляя, что Нагорного Карабаха нет, проблемы Нагорного Карабаха нет. Однако, президент Азербайджана своей подписью под трехсторонним заявлением подтверждает существование субъекта Нагорного Карабаха. И пока существует трехстороннее заявление, существование этого субъекта невозможно отрицать», - заявил глава МИД Армении.
Он отметил, что нарушением трехстороннего заявления является также вторжение ВС Азербайджана в зону ответственности российских миротворцев в Нагорном Карабахе 24 марта.
«Что касается разблокирования региональных транспортных коммуникаций, то Армения заинтересована в успехе этого процесса. Процесс намного быстрее достигнет своей цели, если б не безосновательные заявления властей Азербайджана об экстерриториальном коридоре, что не имеет ничего общего с реальностью и  договоренностями, достигнутыми в присутствии международных партнеров. Но ради справедливости стоит отметить, что обсуждения по теме разблокирования проходят в конструктивной обстановке, и, надеюсь, что они не провалятся из-за непонятных политических интриг и завершатся успешно», - заявил глава МИД Армении.