Այս զորակոչին զինակոչիկները Հայաստանից Արցախ ծառայության չեն մեկնի։
ՀՀ ԶՈՒ ԳՇ անձնակազմի կառավարման գլխավոր վարչության պետի տեղակալ, գնդապետ Սահակ Սահակյանն այսօր լրագրողների հետ զրույցում ասաց, թե ռազմաքաղաքական ղեկավարության կողմից որոշում է կայացվել, որ Արցախում ծառայությունն իրականացվի պայմանագրային զինծառայողներով:
«Մեր վերջին ժամկետային զորակոչը 2020-ի ամռան զորակոչն է, որը կզորացրվի հուլիսի 1-ից մինչև օգոստոսի 30-ը։ Արցախում այլևս չենք ունենա ժամկետային զինծառայողներ», - ասաց նա։
Սահակ Սահակյանի խոսքով՝ Արցախում ծառայության գրավչության համար մշակված է լուրջ փաթեթ, ըստ դրա, պայմանագրայիններով համալրվում են Արցախի պաշտպանության բանակի թափուր հաստիքները:
Ըստ նրա՝ ՊՆ-ի ու ԳՇ-ի հիմնական նպատակներից մեկը ժամկետային զինծառայողներին, ինչքան հնարավոր է, առաջնագծից հանելն է։
«Մենք նման փորձ ունենք նաև Հայաստանի հատվածում: Երրորդ բանակային կորպուսում ժամկետային զինծառայողներ այլևս չէին ընդգրկվում առաջնագծի մարտական հերթապահությունում: ՊՆ-ի ու ԳՇ-ի հիմնական նպատակներից մեկը դա է՝ ժամկետային զինծառայողներին, ինչքան հնարավոր է, առաջնագծից հանել: Հնարավորության սահմաններում մնացած բոլոր զորամիավորումներում գնալու ենք դրան: Հնարավորությունը կախված է պայմանագրայինների թվաքանակից: Ժամկետայինները զբաղվելու են միայն պատրաստությամբ, անհրաժեշտության դեպքում պետք է կիրառվեն ըստ նշանակության», - մանրամասնեց Սահակ Սահակյանը:

Призывников из Армении больше не будут отправлять служить в Арцах.
Заместитель начальника главного управления по управлению личным составом Генштаба ВС Армении, полковник Саак Саакян заявил сегодня в беседе с журналистами, что военно-политическое руководство приняло решение, что службу в Арцахе будут осуществлять военнослужащие контрактной службы.
«Последний наш призыв – это летний призыв 2020 года и демобилизация будет проходить с 1 июля по 30 августа, в Арцахе больше не будет военнослужащих-срочников», - сказал он.
По словам Саака Саакяна, для привлекательности службы в Арцахе разработан серьезный пакет, согласно которому вакансии Армии обороны Арцаха будут пополняться контрактниками.
По его словам, одной из основных целей Минобороны и Генштаба является освобождение военнослужащих-срочников от службы на передовой
«У нас есть такой опыт также на участке Армении. В третьем армейском корпусе военнослужащие срочной службы больше не привлекаются к боевому дежурству на передовой. Одна из основных целей МО и ГШ в том, чтобы насколько возможно освобождать их от службы на передовой. Эта возможность зависит от количества контрактников. Срочники будут заниматься только боевой подготовкой, при необходимости они будут задействованы по назначению», - уточнил Саак Саакян.