«Ես բժիշկ չեմ, որ կարծիք հայտնեմ Ձեր ասածի մասին: Այդ հարցով կարող եք դիմել ոլորտի նեղ մասնագետների, նրանք ստույգ ախտորոշումը կտան և կարծիք կհայտնեն», - Aravot.am -ի հարցին այսպես է արձագանքել ՀՀ երրորդ նախագահ Սերժ Սարգսյանը: Լրատվամիջոցը Սերժ Սարգսյանից հետաքրքրվել էր, թե ի՞նչ կարծիք ունի և ինչպե՞ս կմեկնաբանի Նիկոլ Փաշինյանի երեկվա մամուլի ասուլիսը:
«Իսկ մեր ժողովրդին կարող եմ հաստատապես ասել, որ ես անհոգնել շարունակելու եմ փաստարկված ու հիմնավոր ներկայացնել 2008-2018թթ. Արցախյան հիմնախնդրի կարգավորման բանակցային գործընթացը, որի վերաբերյալ մինչ այժմ իմ կողմից հրապարակային հնչեցված որևէ փաստ չի հերքվել, իսկ շատ դեպքերում, նաև տարբեր առիթներով հաստատվել է այդ գործընթացի մասնակիցների կողմից: Սա, ի տարբերություն բանակցային գործընթացը միտումնավոր խեղաթյուրող կապիտուլյանտի բազմաթիվ ստերի, որոնք ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահ երկրների ներկայացուցիչների կողմից պարբերաբար հերքվել են:
Երկրորդ՝ սեփական տգիտությունը, ապաշնորհությունը, անբարո կեցվածքը թաքցնել ջանացողները իրենց խոսքերով ու գործողություններով այնքան են խրվել իրենց իսկ ստեղծած ճահճի մեջ, որ ամեն անգամ նոր «բացահայտումներ» անելով՝ էլ ավելի են խրվում ստի այդ գարշահոտ ճահճում, որտեղ էլ, անկասկած, գտնելու են իրենց անփառունակ վախճանը:
Երրորդ՝ կապիտուլյանտը լայն հնարավորություն ունի իր երևակայական աշխարհում, որտեղ, կարծես, հաճախ է լինում, հանդիպելու իմ «որդուն»՝ դեռևս իմ ծնվելուց առաջ, շատ երիտասարդ հասակում իրենց մահկանացուն կնքած հորեղբայրներիս, նրանց տղաների հետ և մանրամասն տեղեկություններ ստանալու «Հայաստանի ընկերությունների 90 տոկոս»-ում նրանց ունեցած բաժնեմասերի մասին: Ընդ որում՝ որքան շուտ այդ հնարավորությունը նա օգտագործի, այնքան լավ իր և բոլորիս համար»:

«Я не врач, чтобы высказать мнение о сказанном Вами. Вы можете обратиться с этим вопросом к узким специалистам сферы, они поставят точный диагноз и выскажут мнение», - заявил третий президент Армении Серж Саргсян, отвечая на вопрос Aravot.am, какое у него мнение и как он прокомментирует вчерашнюю пресс-конференцию Никола Пашиняна.
«Я могу твердо сказать нашему народу, что продолжу неустанно представлять аргументировано и обоснованно переговорный процесс по урегулированию карабахского конфликта 2008-2018 гг., о котором ни один публично озвученный мною факт до сих пор не опровергнут, а во многих случаях подтвержден также по разным поводам участниками этого процесса. Это, в отличие от многочисленной лжи умышленно искажающего переговорный процесс капитулянта, которая неоднократно опровергалась представителями стран-сопредседателей Минской группы ОБСЕ.
Во-вторых, те, которые пытаются своими словами и действиями скрыть собственное невежество, некомпетентность, аморальное поведение, настолько погрязли в созданном ими болоте, что каждый раз, делая новые "разоблачения", все глубже погружаются в это смрадное болото лжи, где, несомненно, и найдут свой бесславный конец.
В-третьих, у капитулянта есть широкие возможности в воображаемом им мире, в котором, кажется, он часто бывает, встретиться с моим "сыном" еще до моего рождения, с моими умершими в очень молодом возрасте дядями, их сыновьями и получить подробную информацию об их акциях в "90% компаний Армении". Причем чем раньше он использует эту возможностью, тем лучше для него и всех нас», - сказал Серж Саргсян.