ՀՀ ԱԺ նախագահ Ալեն Սիմոնյանը հունիսի 28-ին ընդունել է ՌԴ Դաշնային ժողովի Պետական դումայի նախագահի տեղակալ Ալեքսեյ Գորդեեւի գլխավորած պատվիրակությանը:
Ազգային ժողովի նախագահը շեշտել է, որ համարժեք աշխատանքներ են տարվում տարբեր ոլորտներում հայ-ռուսական դաշնակցային հարաբերությունների հետագա զարգացման ուղղությամբ: Նա ընդգծել է, որ Հայաստանի և Ռուսաստանի միջև քաղաքական երկխոսությունը կայուն ռազմավարական բնույթ է կրում, և հաջողության բանալին մեր պետությունների առաջին դեմքերի արդյունավետ երկխոսությունն է: Այս համատեքստում Ալեն Սիմոնյանը կարևորել է միջխորհրդարանական փոխգործակցությունը և չընդհատվող օրակարգերի առկայությունը:
Կողմերը փաստել են, որ մտադիր են զարկ տալ երկրների փոխգործակցության դինամիկային` հաշվի առնելով տարածաշրջանի և միջազգային այլ հարթակների քաղաքական իրադարձությունները:
Հանդիպմանը քննարկվել է գլոբալ ինտեգրացիոն գործընթացների պայմաններում հայ-ռուսական տնտեսական հարաբերությունների կարևորությունը՝ առանձնակի անդրադառնալով Եվրասիական տնտեսական միության հեռանկարներին:

Председатель Национального Собрания Ален Симонян 28 июня принял делегацию во главе с заместителем председателя Госдумы ФС РФ Алексеем Гордеевым, сообщает пресс-служба парламента Армении.
Спикер Национального Собрания подчеркнул, что в различных сферах проводится соответствующая работа для дальнейшего развития армяно-российских союзнических отношений. Он отметил, что политический диалог между Арменией и Россией носит стабильный стратегический характер, а залогом успеха является эффективный диалог первых лиц   наших государств. В этом контексте Ален Симонян выделил важность межпарламентского взаимодействия и наличия постоянных повесток дня.
Стороны констатировали, что намерены повысить динамику сотрудничества между двумя странами с учетом политических событий в регионе и на других международных площадках.
На встрече обсуждена важность армяно-российских экономических отношений в условиях глобальных интеграционных процессов, особое внимание уделено перспективам ЕАЭС.