Բերձորը պետք է շրջանցենք. Բերձորում հետագայում մեր հայրենակիցների ապրելու հնարավորությունը շատ քիչ եմ համարում. Արցախի նախագահ
30/06/2022 14:08
Արցախի Հանրապետության նախագահ Արայիկ Հարությունյանն այսօր Արցախի Ազգային ժողովում հայտարարեց, թե Բերձորում արցախցիների ապրելու հնարավորությունը շատ քիչ է համարում։
«Անկախ ամեն ինչից՝ մենք Բերձորը պետք է շրջանցենք, և Բերձորում հետագայում մեր հայրենակիցների ապրելու հնարավորությունը շատ քիչ եմ համարում», - ասաց Արցախի նախագահը։
Ինչ վերաբերում է Աղավնոյին՝ նա ասաց, թե շարունակում են բանակցությունները։
«Այդ հարցը դեռ չի քննարկվել, բանակցում ենք։  Աղավնոյի հետ կապված անելիքներ ունենք, այդ ուղղությամբ բանակցությունները շարունակվում են», - նշեց Արայիկ Հարությունյանը։
Արցախի նախագահն ասաց, որ Աղավնոյի հետ կապված ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանին ասել է, թե Աղավնոյի հարցը չեն քննարկում, բանակցություններ են տանում։
Նա խոստովանեց՝ ինքն էլ է դեմ Բերձորից դուրս գալու քաղաքականությանը։
«Ես ինքս կողմ չեմ, մայիսի 18-ը եղել է իմ կյանքի հերթական ծանր օրերից մեկը, որովհետև Լաչինն ազատագրող ու Լաչինի միջանցքով առաջին խումբը, որ անցել է 1992 թվականի մայիսի 18-ին, ես էլ եմ եղել, բայց այսօր մեր երկրի ճակատագիրն ավելի կարևոր է, քան՝  էմոցիաները։ Ես էլ եմ դեմ Բերձորից դուրս գալու քաղաքականությանը, խնդրեմ, եկեք, հավաքվենք, որոշենք։ Անվտանգության խորհրդով քննարկել ենք ու ամենաճիշտը դա ենք համարել, ծածուկ ոչ մեկ ոչ մի բան չի արել։ Եթե մեր որոշումը չեղարկում ենք, հայտարարենք այդ մասին առաջին հերթին Արցախի Հանրապետության բնակիչներին, որովհետև իրավիճակի փոփոխության առումով Երևանում ապրող քաղաքական գործիչները կամ պաշտոնյաները պատասխան չեն տալու, մենք ենք վայրկյանների ընթացքում քաղելու ամենածանր պտուղները, որը հավանական եմ համարում», - հայտարարեց Հարությունյանը։

Президент Республики Арцах Араик Арутюнян заявил сегодня в Национальном Собрании Арцаха, что считает возможность проживания арцахцев в Бердзоре маловероятной.
«Независимо от всего, мы должны обойти Бердзор и я считаю возможность дальнейшей жизни наших соотечественников в Бердзоре очень маленькой», - сказал президент Арцаха.
Что касается Ахавно, то Арутюнян отметил, что переговоры продолжаются.
«Этот вопрос еще не обсуждался, мы ведем переговоры. У нас еще есть дела в связи с Ахавно, переговоры в этом направлении продолжаются», - отметил Араик Арутюнян.
Президент Арцаха заявил, что в связи с Ахавно сказал премьер-министру Армении Николу Пашиняну, что вопрос Ахавно еще не обсуждается, ведутся переговоры.
Он признался, что выступает против политики выхода из Бердзора.
«Я сам против этого, 18 мая был одним из тяжелых дней моей жизни, потому что я в первой группе, освободивший Лачин и прошедшей по Лачину 18 мая 1992 года. Но сегодня судьба нашей родины важнее, чем эмоции. Я сам против политики выхода из Бердзора, пожалуйста, давайте соберемся и решим. Мы обсудили этот вопрос в Совете безопасности и посчитали это самым правильным, никто ничего не делал тайно. Если мы отменяем наше решение, то в первую очередь нужно объявить об этом жителям Республики Арцах, поскольку в плане изменения ситуации отвечать будут не живущие в Ереване политические деятели или должностные лица, пожинать тяжелые плоды в течение секунд придется нам, что я считаю вероятным», - заявил Арутюнян.