Դատարանը մերժեց Աղվան Հովսեփյանի կալանավորումը փոխելու մասին միջնորդությունը
ՀՀ նախկին գլխավոր դատախազ, Քննչական կոմիտեի նախկին նախագահ Աղվան Հովսեփյանը կշարունակի մնալ կալանքի տակ։
Երևանի ընդհանուր իրավասության դատարանը՝ դատավոր Մնացական Մարտիրոսյանի նախագահությամբ, մերժեց Աղվան Հովսեփյանի նկատմամբ որպես խափանման միջոց ընտրված կալանավորումը գրավով փոխարինելու մասին միջնորդությունը։
Պաշտպաններն արձանագրել էին, որ Աղվան Հովսեփյանի մոտ առկա հիվանդություններն անհամատեղելի են կալանքի հետ. միջնորդել են դատարանին Հովսեփյանի նկատմամբ ընտրված խափանման միջոց կալանավորումը փոխարինել գրավով՝ գրավի չափը թողնելով դատարանի հայեցողությանը, միևնույն ժամանակ տեղեկացնելով, որ կարող են վճարել որպես գրավի չափ՝ սկսած 80 մլն ՀՀ դրամից։
Հիշեցնենք, որ Աղվան Հովսեփյանը ձերբակալվել է 2021թ սեպտեմբերի 7-ին՝ առավոտյան։ Նախաքննական մարմինը շուրջ 1.5 տարի քննվող քրեական գործի շրջանակներում մեղադրանք է առաջադրել Հովսեփյանին և նրա նկատմամբ որպես խափանման միջոց ընտրել կալանավորումը։
Քրեական գործի շրջանակում Աղվան Հովսեփյանին մեղադրանք է առաջադրվել ՀՀ քրեական օրենսգրքի 310-րդ հոդվածով, 311-րդ հոդվածի 4-րդ մասի 2-րդ կետով, 38-308-րդ հոդվածի 2-րդ մասով, 38-179-րդ հոդվածի 3-րդ մասի 1-ին կետով, 190-րդ հոդվածի 3-րդ մասի 1-ին կետով (2 դրվագ) և 190-րդ հոդվածի 2-րդ մասի 1-ին կետով:

Бывший генеральный прокурор Армении, экс-председатель Следственного комитета Агван Овсепян останется под арестом.
Суд общей юрисдикции Еревана под председательством Мнацакана Мнацаканяна отклонил ходатайство об изменении меры пресечения в отношении Агвана Овсепяна и его освобождении под залог.
Защитники констатировали, что заболевания Агвана Овсепяна несовместимы с арестом и подали в суд ходатайство о замене ареста на освобождение под залог, проинформировав также, что в качестве залога может быть уплачена сумма в размере от 80 млн. драмов.
Напомним, Агван Варданян был задержан утром 7 сентября 2021 года. Следственный орган в расмках расследуемого на протяжении почти 1.5  лет уголовного дела предъявил обвинение Овсепяну и  подал в суд  ходатайство об избрании меры пресечения в его отношении в виде ареста.
В рамках уголовного дела Агвану Овсепяну предъявлено обвинение по ст. 310, п. 1 ч. 3 ст. 311, ч. 2 ст. 38-308, п. 1 ч. 3 ст. 38-179, п. 1 ч. 3 ст. 190 (2 эпизода) и п. 1 ч. 2 ст. 190 Уголовного кодекса Армении.