«Հայաստան» խմբակցության պատգամավոր Իշխան Սաղաթելյանը հեռացվեց Ազգային ժողովի փոխնախագահի պաշտոնից։
Փակ գաղտնի քվեարկությամբ նրան պաշտոնից հեռացնելուն կողմ էր քվեարկել 66 պատգամավոր, դեմ՝ 0 պատգամավոր։
Նշենք, որ Սաղաթելյանին ԱԺ փոխնախագահի պաշտոնից հետ կանչելու նախաձեռնությունը «Քաղաքացիական պայմանագիր» խմբակցությանն էր։
Ըստ նրանց՝ Իշխան Սաղաթելյանը պարբերաբար բացակայել է ԱԺ նիստերից, հրահրել է բախումներ, օգտագործել է ատելության խոսք, վիրավորել հանրության տարբեր ներկայացուցիչների, ԱԺ պատգամավորների։
««Քաղաքացիական պայմանագիր» խմբակցությունը ԱԺ պատգամավոր Իշխան Սաղաթելյանին ԱԺ նախագահի տեղակալի պաշտոնից  հետ կանչելու վերաբերյալ որոշման ընդունմամբ նպատակ ունի հետագայում ընտրելու ԱԺ նախագահի՝ ընդդիմության կողմից առաջադրված այնպիսի տեղակալի, որը կկատարի իր պարտականությունները՝ ապահովելով ԱԺ բնականոն գործունեությունը», - այսօրվա արտահերթ նիստի ժամանակ հայտարարել էր ՔՊ-ական պատգամավոր Արուսյակ Ջուլհակյանը։

Депутат фракции «Армения» Ишхан Сагателян отстранен от должности вице-спикера Национального Собрания.
За отстранение Ишхана Сагателяна от должности проголосовали 66 депутатов, против – 0 депутат.
Отметим, что процесс отзыва Ишхана Сагетеляна с должности вице-спикера Национального Собрания инициирован фракцией «Гражданский договор».
Депутаты правящей фракции считают, что Ишхан Сагателян периодически отсутствовал на заседаниях парламента, спровоцировал столкновения, использовал риторику ненависти, оскорблял различных представителей общества, депутатов парламента.
«Фракция "Гражданский договор", приняв решение об отзыве Ишхана Сагателяна с должности вице-спикера Национального Собрания, преследует цель избрать в дальнейшем такого предложенного оппозицией заместителя председателя парламента, который будет исполнять свои обязанности, обеспечивая нормальную деятельность парламента», - заявила на заседании парламента депутат фракции «Гражданский договор» Арусяк Джулакян.