ԱԺ մարդու իրավունքների պաշտպանության և հանրային հարցերի հանձնաժողովի նախագահ Թագուհի Թովմասյանը հայտարարություն է տարածել․
«Այսօր քաղաքական իշխանությունը կայացրեց որոշում՝ ընդդիմադիրներին ԱԺ վարչական պաշտոններից զրկելու վերաբերյալ։ Ինչպես երեկ հայտարարել էի, սա Նիկոլ Փաշինյանի կողմից քաղաքական հաշվեհարդար էր ընդդիմադիր գործիչների նկատմամբ, որի առնչությամբ շարունակաբար միջազգային աղմուկ եմ բարձրացնելու:
Ի համերաշխություն Իշխան Սաղաթելյանի և Վահե Հակոբյանի՝ մյուս մեր գործընկերները ևս հրաժարվեցին իրենց վարչական պաշտոններից:
Ես երկար ծանրութեթև արեցի որոշումս կայացնելուց առաջ: Եվ պետք է մի քանի արձանագրում անեմ.
Եթե գործընկերային համերաշխության մասին էր խոսքը, ապա պետք է բոլորս գործընկերաբար Արթուր Վանեցյանից հետո հրաժարվեինք մեր պատգամավորական մանդատներից:
Դեռ նախորդ տարի հայտարարել էի, որ բոլոր ընդդիմադիրներով պետք է վայր դնենք մանդատները՝ պայմանով, որ հաջորդներից էլ որևէ մեկը չի վերցնելու իրեն տրված մանդատը: Այսինքն՝ մանդատից երբեք կառչած չեմ եղել:
Աժ պատգամավորի մանդատը, ինչպես հանձնաժողովի նախագահի կարգավիճակը, ընտրությունների միջոցով ժողովրդի կողմից տրված ժամանակավոր պատգամ է՝ ծառայելու քաղաքացուն:
ԱԺ մարդու իրավունքների պաշտպանության և հանրային հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախագահի պաշտոնը վարչական պաշտոն չէ, այլ առաքելություն, ընդդիմադիր պատգամավորի համար պայքարի լծակ:
Կարծում եմ, որ այս փուլում, հատկապես երբ որոշվում է Արցախի մեր հայրենակիցների ճակատագիրը, երբ Արցախի Հանրապետության և Հայաստանի Հանրապետության քաղաքացիների իրավունքների խախտումների լրջագույն խնդիրներ են արձանագրվում, գործ անելու կարիք կա:
Ստեղծված իրավիճակում, երբ մեկ անգամ չէ, որ բարձրաձայնել եմ այն ահազանգերի մասին, որ Հայաստանում մարդու իրավունքների պաշտպանությանը առնչվող բոլոր ոլորտները ըստ էության գտնվում են իշխող կուսակցության ամբողջական վերահսկողության տակ (դատարաններ, քննչական մարմիններ, դատախազություն և այլն), ԱԺ մարդու իրավունքների պաշտպանության և հանրային հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախագահի պաշտոնը՝ որպես առաքելություն, մնացել է այն առանցքային օղակներից մեկը, որը զբաղվում է նաև իշխանության տեսակետները բազմաթիվ հարցերում չկիսող մեր հասարակության մի ստվար զանգվածի իրավունքների խախտման հարցերով: Եվ ճիշտ չէ հասարակության այդ ստվար զանգվածին զրկել այս կարևոր օղակից, որը հնարավորություն է տալիս այս ծանր իրավիճակում շարունակաբար և հետևողականորեն զբաղվել մեր հայրենակիցների իրավունքների պաշտպանությամբ։
Ուստի ստեղծված իրավիճակում համաձայն լինելով ընդդիմադիր գործընկերներիս բարձրաձայնումներին՝ առկա վտանգների, սպառնալիքների և մարտահրավերների վերաբերյալ, որոնց առջև կանգնած է մեր երկիրը, այդ թվում նաև դրանց դիմակայելու անհրաժեշտությունից ելնելով՝
Որոշել եմ շարունակել իմ գործունեությունը՝ որպես ԱԺ մարդու իրավունքների պաշտպանության և հանրային հարցերի մշտական հանձնաժողովի անկուսակցական, անկախ նախագահ:

Председатель постоянной парламентской комиссии по защите прав человека и социальным вопросам, депутат фракции «Честь имею» Тагуи Товмасян распространила заявление, сообщив о том, что продолжит свою деятельность на этом посту.
«Сегодня политическое большинство решило лишить административных должностей оппозиционеров. Как я завила накануне, это политическое сведение счетов с оппозиционными деятелями со стороны Никола Пашиняна, и я продолжу говорить об этом на международной арене.
В знак солидарности с Ишханом Сагателяном и Ваге Акопяном другие наши коллеги также отказались от административных должностей.
Я долго думала до того как принять решение. И должна сделать несколько констатаций.
Если речь идет о солидарности, то все мы коллегиально должны были отказаться от наших депутатских мандатов после Артура Ванецяна.
Я еще в прошлом году заявила, что все оппозиционеры должны сложить мандаты, при условии, что никто из следующих в списке не возьмет мандат. То есть, я никогда не цеплялась за мандат.
Мандат депутата парламента, как и статус председателя комиссии, это данный с помощью выборов народом временный завет – служить гражданину.
Должность председателя постоянной комиссии по защите прав человека и общественным вопросам это не административная должность, а миссия, рычаг борьбы для оппозиционного депутата.
Считаю, что на данном этапе, особенно когда решается судьба наших соотечественников в Арцахе, когда фиксируются серьезные нарушения прав человека в Республике Арцах и Республике Армения, нужно заниматься делом», - отметила она.
По словам Тагуи Товмасян, должность председателя постоянной комиссии по защите прав человека и общественным вопросам как миссия остается одной из ключевых звеньев, занимающихся вопросом нарушения прав значительной части общества, не разделяющей точку зрения властей в многочисленных вопросах. Посему она считает неправильным лишать значительную часть общества этого важного инструмента, позволяющего заниматься защитой прав соотечественников в этой тяжелой ситуации.
«В создавшихся условиях, разделяя заявления своих оппозиционных коллег о существующих рисках, угрозах и вызовах, перед которыми стоит наша страна, а также для противодействия им, я решила продолжить свою деятельность на посту председателя комиссии в качестве беспартийного и независимого председателя», - написала Товмасян.