Այս պահի դրությամբ Բերձորի ու մյուս համայքների բնակիչների տարհանման ուղղությամբ աշխատանքներ չեն իրականացվում։ Ինչպես հայտնում է tert.am-ը՝ այդ մասին «Արցախի արդի մարտահրավերները․ Բերձորի հանձնում, նոր պատերա՞զմ» խորագրով հանրային-մասնագիտական քննարկման ժամանակ հայտարարել է Արցախի ՄԻՊ Գեղամ Ստեփանյանը։
«Անձամբ երեկ եմ կապ հաստատել այդ համայնքների ներկայացուցիչների հետ,  նրանց տեղահանվելու հետ կապված որևէ տեղեկություններ չկան։ Առաջին հերթին հենց Արցախի իշխանությունները պետք է տեր կանգնեն իրենց բնակիչներին, հնարավոր չեմ համարում, որ լինի իրավիճակ, որ այդ մարդիկ պատանդառության մեջ հայտնվեն։ Այս առումով քայլեր ձեռնարկվում են», - նշել է նա։
Ըստ Ստեփանյանի՝ թե՛ Բերձորի, թե՛ Աղավնոյի բնակիչները սոցիալական տեսանկյունից օգտվում են այն նույն արտոնություններից, որոնք սահմանված են տեղահանվածների համար։
«Ես որոշակի տեղեկություններ ունեմ, որ հնարավոր տարբերակների մեջ քննարկվում է՝ եթե ի վերջո ճանապարհի փոփոխություն տեղի ունենա, Աղավնոյի բնակիչներին տեղավորել Հին Շեն և Մեծ Շեն համայնքներում, իսկ Բերձորի բնակիչների մասով գործելու են այն նույն ծրագրերը, որենք գործում են մյուս տեղահանվածների մասով։
Քաշաթաղի բնակիչների համար Հայաստանում բնակարաններ ձեռք բերելու արտոնյալ պայմաններ են տրամադրված», - նշել է Արցախի ՄԻՊ Գեղամ Ստեփանյանը։

На данный момент работы по эвакуации жителей из Бердзора и других общин не проводятся. Как сообщает tert.am, об этом заявил Защитник прав человека Арцаха Гегам Степанян в ходе обсуждения по теме «Актуальные вызовы Арцаха: сдача Бердзора – новая война?»
«Я вчера лично связывался с представителями этих общин, информации об их переселении нет. В первую очередь, именно власти Арцаха должны взять под защиту своих жителей, я не думаю, что возможна ситуация, когда эти люди окажутся в заложниках. В связи с этим предпринимаются меры», - отметил он.
По словам Степаняна, и жители Бердзора, и жители Ахавно пользуются теми же привилегиями, которые установлены для вынужденных переселенцев.
«У меня есть определенная информация, что обсуждаются возможные варианты: если дорога в итоге будет изменена, то жители Ахавно будут переселены в общины Хин Шен и Мец Шен, а для жителей Бердзора будут действовать те же программы, что и для других перемещенных лиц.
Жителям Кашатага предоставлены льготные условия для приобретения квартир в Армении», - отметил омбудсмен Арцаха Гегам Степанян.