Ըստ ԱԺ «Հայաստան» խմբակցության պատգամավոր Արթուր Ղազինյանի՝ 44-օրյա պատերազմի պարտության (դավաճանության) իրական պատճառները գտնելու համար ՀՀ ԳՇ նախկին պետ Օնիկ Գասպարյանը պետք է պատասխանի երկու հարցի:
Ղազինյանը նշել է, թե որոնք են այդ հարցերը:
«1. Ինչու՞ սեպտեմբերի 25-ին ՀՀ ԶՈւ-ում և Արցախի ՊԲ-ում չի հայտարարվել համար մեկ մարտական պատրաստականություն:
2. Ինչու՞ չի տրվել ՀՀ ԶՈւ բացազատման (ծավալման) հրաման:
Հիշեցնեմ, Նիկոլ Փաշինյանը ԱԺ-ում հայտարարեց, որ 2020թ. սեպտեմբերի 25-ին ռազմական հետախուզությունը իմացել է 27-ին սկսվող հարձակման մասին, բայց համար մեկ մարտական պատրաստականության և բացազատման հրաման ՀՀ ԳՇ պետը չի տվել, փոխարենը կոչ է արել զգոն լինել:
2020թ. սեպտեմբերի 27-ին համար մեկ մարտական պատրաստականության է բերվել և բացազատված է եղել միայն 3-րդ բանակային կորպուսը՝ իր հրամանատարի ինքնուրույն որոշմամբ:
Մնացած բանակային կորպուսներում զորքի բացազատում չի իրականացվել. զինվորները գտնվել են զորամասերում, իսկ զենքն ու զինամթերքը՝ զինապահեստներում:
Գրեթե համոզված եմ, որ հույժ կարևոր այս գործողությունները չեն կատարվել Նիկոլ Փաշինյանի անմիջական ցուցումով, իսկ դրա ապացույցը կարող է ներկայացնել Օնիկ Գասպարյանը: Իսկ եթե չներկայացնի, ապա դրանով կհաստատի, որ ինքը  կա'մ կատարյալ տգետ է, կա'մ պետական դավաճան», - Facebook-յան իր էջում գրել է Ղազինյանն՝ ընդգծելով՝  բոլոր մեղավորները պատասխան են տալու, պատժվելու են:

Депутат фракции «Армения» Артур Казинян считает, что для выяснения реальных причин поражения (предательства) в 44-дневной войне бывший начальник Генштаба ВС Армении Оник Гаспарян должен ответить на два вопроса.
Артур Казинян в частности отметил, на какие вопросы.
«1. Почему 25 сентября в ВС Армении и в Армии обороне Арцаха не была объявлена боевую готовность номер один?
2. Почему не был дан приказ о развертывании ВС Армении?
Напомню, что Никол Пашинян заявил в Национальном Собрании, что 25 сентября 2020 года военная разведка знала о запланированном 27 сентября нападении, но начальник ГШ ВС не дал приказа о боевой готовности номер один и развертывании сил, призвав вместо этого к бдительности.
27 сентября 2020 года только 3-й армейский корпус был приведен в боевую готовность номер один и развернут, самостоятельным решением его командира.
В остальных армейских корпусах войска не были развернуты: солдаты находились в в воинских частях, а оружие и боеприпасы – в оружейных складах.
Я практически уверен, что эти чрезвычайно важные действия не были выполнены по прямому указанию Никола Пашиняна, а доказательство этого может представить Оник Гаспарян. А если не представит, то тем самым подтвердит, что он либо абсолютный невежда, либо государственный изменник», - написал на своей странице в Facebook Артур Казинян, подчеркнув, что все виновные понесут ответ и будут наказаны.