2022 թվականի հուլիս ամսվա կենսաթոշակների վճարումը կսկսվի հուլիսի 4-ից:
2022 թվականի հուլիսի 1-ից կենսաթոշակը կամ նպաստն անկանխիկ եղանակով ստացող այն քաղաքացիներն, ովքեր ՀՀ տարածքում գործող առևտրի կետերում և ծառայություններ մատուցող կազմակերպություններում վճարային քարտերով ու վճարում ընդունող սարքերով կկատարեն գործարքներ, հաջորդ ամիս կստանան կատարած գործարքների հանրագումարից 10%-ի չափով հետվճար (բայց ոչ ավելի քան 5,000 դրամը)։
Պետություն-մասնավոր սոցիալական փոխգործակցության միջոցառմանը միանալու գործընթացը լինելու է շարունակական։
Համագործակցության պատրաստակամ բանկերը կարող են շարունակել դիմել Աշխատանքի և սոցիալական հարցերի նախարարություն՝ միջոցառմանը միանալու համար։ Այս պահի դրությամբ՝ ծրագրին արդեն իսկ միացել են «ՎՏԲ Հայաստան» բանկը, «Արդշինբանկը», «Հայբիզնեսբանկը»։
Նախարարությունը վերոնշյալ անվանացանկը պարբերաբար կթարմացնի՝ գործընկեր բանկերի ցանկում տեղի ունեցող փոփոխությունների համաձայն։

В Армении выплата пенсий за июль 2022 года начнется с 4-го июля.
Те граждане, которые с 1 июля 2022 года получают пенсии или пособия в безналичной форме и осуществляют операции с использованием платежных карт и платежными устройствами в действующих на территории Армении пунктах торговли и предоставляющих услуги организациях, получат в следующем месяце возврат в размере 10% (но не более 5000 драмов).
Процесс присоединения к социальному мероприятию государство – частный сектор будет непрерывным.
Готовые к сотрудничеству банки могут обратиться в министерство труда и социальных вопросов для присоединения к мероприятию. На данный момент к программе уже присоединились «Банк ВТБ (Армения)», «Ардшинбанк», «Армбизнесбанк».
Министерство периодически будет предоставлять перечень банков-партнеров в соответствии с изменениями в списке.