Շուշիի Կանաչ ժամ հայկական եկեղեցին ավերվել է ադրբեջանցիների կողմից. վերածվում է ուղղափառ եկեղեցու (Լուսանկարներ)
04/07/2022 14:42
Շուշիի Հովհաննես Մկրտիչ կամ Կանաչ ժամ հայկական եկեղեցին լրիվ ավերվել է ադրբեջանցիների կողմից։ Այժմ այն վերանորոգման անվան տակ վերածվում է ուղղափառ եկեղեցու։ Այս մասին հայտարարություն է տարածել Արցախի Հանրապետության Պատմական միջավայրի պահպանության պետական ծառայությունը:
«Շուշիի հուշարձանների մեջ առանձնակի հետաքրություն է ներկայացնում Վերին թաղի Սուրբ Հովհաննես Մկրտիչ կամ Կանաչ Ժամ եկեղեցին: Կանաչ Ժամ է (կանաչ եկեղեցի) կոչվել այն պատճառով, որ ժամանակին եկեղեցու գմբեթը եղել է կանաչ գույն: Եկեղեցու զանգակատան մուտքի վերնամասում առկա է կառուցման տարեթվի մասին արձանագրություն. «Բաբայան Ստեփանոս Հովհաննես: Վախճանված Մկրտիչ եղբոր հիշատակին, 1847»:
Վերջերս սոցիալական ցանցերի օգտատեր ոմն Էլնուր Ալլահվերդիևը վերադարձել է Կանաչ ժամ եկեղեցին ռուսականացնելու անշնորհակալ գործին: Հարկ է նշել, որ եկեղեցու ռուսականացման տենդը Ադրբեջանում նոր երևույթ չէ: Ժամանակին Ֆուադ Ախունդովն էր  անհիմն կերպով  այն համարում  «ռուս ուղղափառների»: 1960-ականների կեսերին Բաքվում որոշվեց քшնդել քաղաքի հայկական մասը՝ ադրբեջանցի վերաբնակիչների համար «բնակելի տարածքը» ընդլայնելու և, իհարկե, Շուշիի հայկական հետքերը վերшցնելnւ համար: Այդ ընթացքում քшնդվել են հայկական երեք և պահպանված ռուսական մեկ եկեղեցիները, nչնչшցվել մի քանի հայկական գերեզմшնшտներ՝ գեղեցիկ խաչքարերով և հnւշшրձшններով:
«Կանաչ ժամ» եկեղեցին, որը Ֆուադ Ախունդովը անհիմն համարում  է «ռուս  ուղղափառների», վերածվել է պատկերասրահի:
Իսկ ո՞րն է Հովհաննես Մկրտիչ եկեղեցու նախապատմությունը: Պահպանվել է վկայություն, համաձայն որի, 1840թ. իշխանությունների հատուկ կարգադրությամբ, ապագա Վերին Թաղ են տեղափոխվել Ներքին Թաղի մահմեդական միջավայրում ապրող բոլոր հայերը՝ 56 ընտանիք (ՀԱԱ Арм. Ֆ. 56. ց. 1.. գ 2199. թ.1 -2), ովքեր Ներքին Թաղում ունեին քարաշեն, փայտյա ծածկով Սուրբ Աստվածածին եկեղեցին, ինչը խոսում է թաղամասում հայերի ծանրակշիռ թվակազմի մասին:
Փաստաթղթում ասվում է, որ մահմեդականների կողմից հայերը ճնշումների էին ենթարկվում, ինչը հանգեցրել է վերջիններիս վերաբնակեցմանը (ՀԱԱ Арм. Ֆ. 56. ց. 1.. գ 2199. թ.1 -2): Այդ նույն փաստաթղթից պարզ է դառնում, որ Վերին Թաղ տեղափոխվելուց հետո, նոր տեղում կառուցվել է փայտաշեն մատուռ, որը պահպանվել է մինչև 1848թ, երբ նրա տեղում կառուցվել է Սուրբ Հովհաննես Մկրտիչ քարաշեն եկեղեցին: Հետաքրքիրն այն է, որ երկար ժամանակ այդ եկեղեցին կոչվում էր Վերին Թաղի Սուրբ Աստվածածնի եկեղեցի: Քաղաքի ստորին մասում, մոտովորապես այժմյան ծածկած շուկայի տեղում էր գտնվում ռուսական դասական ճարտարապետական մոտիվներով կառուցված բյուզանդածես ուղղափառ եկեղեցի, ռուսական պաշտոնյաների և կայազորի համար, որը դժբախտաբար չի պահպանվել: Դրան կանդրադառնանք առանձին:
Ինչ վերաբերվում է Էլնուրի մտքի ճամարտակմանը ուղղափառ եկեղեցուն հարիր գմբեթի վերաբերյալ, ապա դա ընդամենը ժամանակի ճարտարապետական  ոճի ազդեցության հետևանք էր, որը սակայն չի պահպանվել, երբ արցախյան առաջին պատերազմի ժամանակ ավերված եկեղեցին հետագայում վերականգնվել է:
Կարող է վաղն էլ Էլնուրը Դադիվանքի ռուսականացման փորձով ներկայանա, ի՞նչ իմանաս», - նշված է հաղորդագրության մեջ։

Армянская церковь Сурб Ованес Мкртич (Святого Иоанна Крестителя) или «Канач жам» в Шуши полностью разрушена азербайджанцами. Сейчас ее под видом ремонта превращают в православную церковь. Об этом говорится в заявлении Государственной службы по охране исторической среды Республики Арцах.
«Среди памятников Шуши церковь Сурб Ованнес Мкртич представляет особый интерес. Она получила название «Канач жам» (Зеленая Часовня) по той причине, что в свое время  купол церкви был зеленым. В верхней части колокольни церкви есть дата ее строительства: «Бабаян Степанос Ованнес. В память о погибшем брате, 1847».
Недавно пользователь социальных сетей некий Эльнур Аллахвердиев вернулся к неблагодарному делу русификации церкви «Канач жам». Нужно отметить, что тенденция русификации церкви не новое явление в Азербайджане. В свое время Фуад Ахундов безосновательно считал, что она принадлежит русской православной церкви. В 1960 гг. в Баку решили разрушить армянскую часть города, чтобы расширить «жилую территорию» для азербайджанских переселенцев и, конечно, для уничтожения армянского наследия. За этот период были разрушены три армянские и одна русская церковь, уничтожены несколько армянских кладбищ с красивыми хачкарами и надгробными памятниками.
Церковь «Канач жам», которую Фуад Ахундов безосновательно считал «русской православной», была превращен в картинную галерею.
А какова предыстория церкви Сурб Ованнес Мкртич? Сохранилось свидетельство, согласно которому в 1840 году, по специальному распоряжению властей, в будущий Верин тах были перемещены все живущие в мусульманской среде Неркин тах армяне – 56 семей, у которых в Неркин тах была каменная церковь «Сурб Аствацацин» с деревянной крышей, что свидетельствует о весомой численности армян в квартале.
В документе говорится, что армяне подвергались давлению со стороны мусульман, что привело к их переселению. Из этого же документа становится ясно, что после переселения в Верин тах, на новом месте была построена деревянная часовня, которая сохранялась до 1848 года, когда на ее месте была построена каменная церковь Сурб Ованнес Мкртич. Примечательно, что долгое время эта церковь называлась церковь «Сурб Аствацацин» Верин таха. В нижней части города, приблизительно на месте сегодняшнего крытого рынка находилась построенная в русском классическом архитектурном стиле православная церковь с мотивами византийского орнамента для российских чиновников и гарнизона, которая, к сожалению не сохранилась. К этому мы обратимся отдельно.
Что касается разглагольствования Эльнура о куполе, подобающем православной церкви, то это было всего лишь следствием влияния архитектурного стиля того времени, которое, однако, не сохранилось, когда разрушенная во время Первой Арцахской войны церковь в дальнейшем была восстановлена.
Как знать, может, завтра Эльнур выступит с попыткой русифицировать Дадиванк», - говорится в сообщении.