«Դիմադրությունը պետք է մտնի յուրաքանչյուր տուն, ընտանիք ու համայնք»․ «Հայաստան» խմբակցության պատգամավոր Ասպրամ Կրպեյանն այցելել է Արցախի և Սյունիքի տարբեր բնակավայրեր
07/07/2022 17:26
ԱԺ «Հայաստան» խմբակցության պատգամավոր Ասպրամ Կրպեյանը հուլիսի 4-5-ն այցելել է Արցախի և Սյունիքի տարբեր բնակավայրեր։
«Սույն թվականի հուլիսի 4-5-ը այցով գտնվում էի Արցախի և Սյունիքի տարբեր բնակավայրերում:
Առաջին կանգառը Գորիս քաղաքն էր, որտեղ կարճ, բայց հետաքրիր հանդիպում ունեցա ՀՅԴ Բյուրոյի Երիտասարդական գրասենյակի՝ «Դեպի Սյունիք» ծրագրի շրջանակում, Ավստրալիայի երիտասարդական միության նախաձեռնությամբ և Հայաստանի պատանեկան միության հետ համագործակցությամբ երկշաբաթյա պատանեկան ճամբարի մասնակիցների հետ:
Հաջորդ կանգառն Աղավնոն էր, որտեղ մեզ դիմավորեց համայնքի ղեկավար Անդրանիկ Չավուշյանը։ Քննարկեցինք համայնքին սպառնացող անվտանգային մի շարք հարցեր, տեղեկացա վերջին շրջանում Բերձորի շուրջ ծավալվող հակահայ զարգացումներին: Վերահաստատեցինք մեր վճռականությունը՝ շարունակելու Բերձորի, Աղավնոյի և թշնամու օկուպացրած բոլոր մյուս հայկական տարածքների համար մղվող սրբազան պայքարը:
Հուլիսի 5-ին` ՀՀ Սահմանադրության օրը, արդեն Սյունիքի մարզի Նռնաձոր գյուղում էի: Խորհրդանշական էր ՀՀ Սահմանադրության օրը գտնվել Նռնաձորում՝ մի վայրում, որտեղ Մայր օրենքի կոպտագույն ոտնահարմամբ գոյութենական սպառնալիք է ստեղծվել հայ բնակչության համար։
Նռնաձորում այժմ բնակվում են նաև 1991 թ․ Հյուսիսային Արցախի Գետաշենի ենթաշրջանից «Օղակ» պետական-ահաբեկչական գործողության հետևանքով բռնագաղթի ենթարկված հայեր և նրանց՝ արդեն Նռնաձորում ծնված սերունդները։ Նրանք այսօր կանգնած են կրկնակի բռնագաղթի սպառնալիքի առաջ։
Աղավնոն, Նռնաձորը և դավադիր պատերազմի հետևանքով սահմանամերձ դարձած մյուս բնակավայերը պիտի լինեն բոլորիս ուշադրության կենտրոնում: Այնտեղ ապրող արժանապատիվ հայերն ամեն օր գործով են ապացուցում իրենց նվիրումն առ հայրենիք:
Չափազանց կարևորում եմ մարզային այցերն ու սիրելի հայրենակիցներիս հետ հանդիպումները: «Դիմադրություն» շարժման հաջորդ փուլի անկյունաքարային ուղղություններից մեկն էլ հենց ապակենտրոն ու թիրախային պայքարն է: Պայքարի մանդատ ստացածներիս՝ ՀՀ ԱԺ ընդդիմադիր պատագամավորներիս, ամենակարևոր առաքելությունն է լինել մեր հայրենակիցների կողքին՝ նրանց ձայնը լսելի դարձնելու և իրավունքների պաշտպանությունը երաշխավորելու համար:
Հայաստանն ու Արցախն օկուպացրած հակաՀայաաստանի հակահայ, հայասպան ներքին և արտաքին քաղաքականության պայմաններում դիմադրությունը պետք է մտնի յուրաքանչյուր տուն, ընտանիք ու համայնք:
Սա՛ է հակաՀայաստանին հաղթելու միակ միջոցը: Միասնաբա՛ր ենք կերտելու մեր բոլորի երազանքների Հավերժական Հայաստանը»,- ֆեյսբուքյան իր էջում գրել է Ասպրամ Կրպեյանը։

«Сопротивление должно войти в каждый дом, семью и общину»: Аспрам Крпеян посетила населенные пункты Арцаха и Сюника
07/07/2022 18:12
Депутат фракции «Армения» Аспрам Крпеян 4-5 июля посетила населенные пункты Арцаха и Сюника.
«4-5 июля этого года находилась с визитом в разных населенных пунктах Арцаха и Сюника.
Первая остановка была в городе Горисе, где провела короткую, но интересную встречу с участниками двухнедельного лагеря, инициированного Молодежным союзом Австралии при сотрудничестве с Молодежным союзом Армении в рамках программы «В Сюник» молодежного офиса Бюро АРФД.
Следующей остановкой было Ахавно, где нас встретил руководитель общины Андраник Чавушян. Обсудили ряд вопросов, угрожающих безопасности общины, узнала об антиармянских развитиях вокруг Бердзора. Мы подтвердили нашу решимость продолжить священную борьбу за Бердзор, Ахавно и все другие оккупированные врагом армянские территории.
5 июля, в День Конституции, посетила село Нрнадзор Сюникской области. Примечательно в День Конституции находиться в Нрнадзоре, где ныне проживают депортированные в 1991 году в результате государственно-террористической операции «Кольцо» из Геташенского подрайона Арцаха армяне и их поколения, родившиеся в Нрнадзоре. Они сегодня стоят перед угрозой повторной депортации.
Ахавно, Нрнадзор и ставшие приграничными в результате предательской войны другие населенные пункты должны находиться в центре внимания всех. Живущие здесь достойные армяне каждый день делом доказывают свою преданность родине.
Придаю большую важность областным визитам и встречам с дорогими соотечественниками. Одним из ключевых направлений следующего этапа Движения сопротивления является именно децентрализованная и целенаправленная борьба. Самая важная миссия получивших мандат борьбы оппозиционных депутатов парламента – быть рядом с нашими соотечественниками, чтобы довести их голос до всех и гарантировать защиту их прав.
В условиях оккупировавшей Армению и Арцах антиАрмении, проводимой антиармянской и армяноубийственной внутренней и внешней политики сопротивление должно войти в каждый дом, семью и общину.
Это единственное средство победы над антиАрменией. Мы вместе построим Вечную Армению нашей мечты», - написала на своей странице в Facebook Аспрам Крпеян.