Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտությունը դեռևս վերջնական կարգավորում պետք է ստանա բանակցությունների միջոցով. Միրզոյան
09/07/2022 11:26
Հունիսի 27֊ին Հունաստան աշխատանքային այցի շրջանակներում ՀՀ ԱԳ նախարար Արարատ Միրզոյանը հարցազրույց է տվել հունական «Կաթիմերինի» պարբերականին։
Հարցին, թե Հայաստանը պատրա՞ստ է ընդունել Լեռնային Ղարաբաղի շուրջ ստեղծված ստատուս քվոն։ Եվ եթե ոչ՝ ի՞նչ այլընտրանք կարող է լինել՝ ԱԳ նախարարը պատասխանել է.
«Չնայած ադրբեջանական իշխանությունների պնդումներին, թե 2020 թվականի 44-օրյա պատերազմից հետո Լեռնային Ղարաբաղը՝ որպես սուբյեկտ, այլևս գոյություն չունի, և որ հակամարտությունն ավարտված է, իրականությունն ու միջազգային հանրության դիրքորոշումը հակառակն են ապացուցում. Լեռնային Ղարաբաղը գոյություն ունի, գոյություն ունի իր հայ բնակչությամբ, որը շարունակում է ապրել իր նախնիների հողում, և որի անվտանգությունն այժմ ապահովում են ռուս խաղաղապահները՝ համաձայն 2020 թվականի նոյեմբերի 9-ի եռակողմ հայտարարության, որով դադարեցվեց ավերիչ պատերազմը։
Հակամարտությունը չի դադարում գոյություն ունենալ միայն այն պատճառով, որ կողմերից մեկը հայտարարում է, թե այն գոյություն չունի։ Դա ինքնախաբեություն է։ Ավելին, մեր բազմաթիվ միջազգային գործընկերների և կազմակերպությունների, այդ թվում՝ միջնորդ երկրների պաշտոնական հայտարարությունները նույնպես հստակ ցույց են տալիս, որ Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտությունը դեռևս վերջնական կարգավորում պետք է ստանա բանակցությունների միջոցով՝ ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահության մանդատի ներքո. կարգավորում, որը կերաշխավորի արցախահայության անվտանգությունը և բոլոր իրավունքների պաշտպանությունը, և համապատասխանաբար, դրանից բխող Լեռնային Ղարաբաղի վերջնական կարգավիճակը»։

Нагорно-карабахский конфликт еще должен получить окончательное урегулирование путем переговоров – Арарат Мирзоян
09/07/2022 15:11
Нагорно-карабахский конфликт еще должен получить окончательное урегулирование путем переговоров в рамках мандата сопредседательства Минской группы ОБСЕ, заявил в интервью греческому изданию «Катимерини» в рамках рабочего визита в Грецию 27 июня министр иностранных дел Армении Арарат Мирзоян.
На вопрос, готова ли Армения принять статус-кво, сложившийся вокруг Нагорного Карабаха? И если нет, то какая может быть альтернатива, глава МИД Армении ответил:
«Несмотря на утверждения азербайджанских властей о том, что после 44-дневной войны 2020 года Нагорный Карабах как субъект больше не существует и что конфликт исчерпан, реальность и позиция международного сообщества говорят об обратном. Нагорный Карабах существует, он существует со своим армянским населением, которое продолжает жить на земле своих предков, и безопасность которого сейчас обеспечивают российские миротворцы – согласно трехстороннему заявлению от 9 ноября 2020 года, положившей конец разрушительной войне.
Конфликт не прекращает существовать только потому, что одна из сторон заявляет, что он не существует. Это самообман. Более того, официальные заявления многих наших международных партнеров и организаций, в том числе стран-посредников, также четко показывают, что нагорно-карабахский конфликт все же должен получить окончательное урегулирование путем переговоров в рамках мандата сопредседательства Минской группы ОБСЕ: урегулирование, которое будет гарантировать безопасность и защиту всех прав арцахских армян, и, соответственно, вытекающий из него окончательный статус Нагорного Карабаха».