Թուրքիայի հետ շարունակաբար փակ սահմաններ և զրոյական դիվանագիտական հարաբերություններ ունենալը մեզ որևէ տեղ չի տանելու. Էդմոն Մարուքյան
12/07/2022 11:29
Հայաստանի հատուկ հանձնարարություններով դեսպան, «Լուսավոր Հայաստան» կուսակցության նախագահ  Էդմոն Մարուքյանն անդրադարձել է ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի և Թուրքիայի նախագահ Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանի հեռախոսազրույցին:
Էդմոն Մարուքյանը նշել է, որ վերջին անգամ Հայաստանի և Թուրքիայի ղեկավարների միջև ուղիղ շփում տեղի է ունեցել շուրջ 10 տարի առաջ: Ըստ նրա՝ սա չափազանց կարևոր քայլ է հայ-թուրքական հարաբերությունների կարգավորման գործընթացում։
«Պետք է գիտակցել, որ Թուրքիայի հետ շարունակաբար փակ սահմաններ և զրոյական դիվանագիտական հարաբերություններ ունենալը մեզ որևէ տեղ չի տանելու՝ հատկապես հաշվի առնելով նաև վերջին պատերազմի իրողությունները։ Կարևոր է, որ երկխոսությունը շարունակվի և իր հաջող հանգրվանն ունենա՝ սահմանների բացման ու դիվանագիտական հարաբերությունների հաստատման տեսքով։ Հայաստանը շարունակում է պրոակտիվ դիվանագիտությունը», - Facebook-յան իր էջում գրել է Էդմոն Մարուքյանը։
Հիշեցնենք` երեկ տեղի է ունեցել Փաշինյան-Էրդողան հեռախոսազրույցը, որի ժամանակ քննարկվել է երկրների միջև հարաբերությունների կարգավորման հարցերը: Կողմերը հույս են հայտնել, որ հուլիսի 1-ին հատուկ ներկայացուցիչների հանդիպման ժամանակ ձեռք բերված պայմանավորվածությունները մոտ ապագայում կյանքի կկոչվեն:

Постоянно закрытые границы и нулевые дипломатические отношения с Турцией никуда нас не приведут – Эдмон Марукян
Посол по особым поручениям, председатель партии «Светлая Армения» Эдмон Марукян обратился к телефонному разговору премьер-министра Армении Никола Пашиняна и президента Турции Реджепа Тайипа Эрдогана.
Эдмон Марукян отметил, что в последний раз прямой контакт между лидерами Армении и Турции имел место около 10 лет назад. По его словам, это чрезвычайно важный шаг в нормализации армяно-турецких отношений.
«Необходимо осознать, что постоянно закрытые границы и нулевые дипломатические отношения с Турцией никуда нас не приведут, особенно с учетом реалий последней войны. Важно, чтобы диалог продолжался и имел успешное завершение – в виде открытия границ и установления дипломатических отношений. Армения продолжает проактивную дипломатию», - написал на своей странице в Facebook Эдмон Марукян.
Напомним, вчера премьер-министр Армении Никол Пашинян и президент Турции Реджеп Тайип Эрдоган провели телефонный разговор. Стороны выразили надежду, что достигнутые на встрече 1 июля спецпредставителей Армении и Турции договоренности в короткие сроки будут реализованы.