«Սեքյուրիթի դրիմ»-ի դարաշրջանն ավարտվում է. կառավարությունը որոշում ընդունեց (Տեսանյութ)
Հայաստանում «Ոստիկանության տեսալուսանկարահանող էլեկտրոնային համակարգերի կառավարման կենտրոն» պետական ոչ առևտրային կազմակերպություն կստեղծվի. որոշումն ընդունվեց կառավարության այսօրվա նիստում:
ՀՀ ոստիկանապետ Վահե Ղազարյանն ասաց, թե կազմակերպությունը տեխնիկական միջոցների օգտագործմամբ օժանդակելու է հանցագործությունների և վարչական իրավախախտումների հայտանբերմանը, ճանապարհային երթևեկության անվտանգության ապահովման բնագավառի վարչական իրավախախտումների գործերով վարույթի նախապատրաստական աշխատանքներ իրականացնմանը,  իսկ այլ դեպքերում՝ լիազոր մարմնի պահանջով տեսալուսանկարահանող համակարգերով հավաքված տեղեկություններ տրամադրելու միջոցով օժանդակելու է վարույթին։
Ընդ որում,  հայտնաբերված վարչական իրավախախտումներով գանձված տուգանքները օրենքով սահմանված կարգով մուտքագրվելու են պետական բյուջե։
«Բացի այդ, նախատեսվում է, որ «Ոստիկանության տեսալուսանկարահանող էլեկտրոնային համակարգերի կառավարման կենտրոն» պետական ոչ առևտրային կազմակերպությունը կմիանա Երևան քաղաքում ավտոկայանատեղերի կազմակերպում իրականացնող «Փարկինգ սիթի սերվիս» փակ բաժնետիրական ընկերության ծրագրին, ինչպես նաև դեղատների, զենքի առևտուր իրականացնելու համար նախատեսված շինությունների, առևտրի օբյեկտների, առևտրի իրականացման վայրերի, հանրային սննդի օբյեկտների, կենցաղային ծառայության օբյեկտների, խաղատների և խաղասրահների մուտքերը տեսաձայնագրող համակարգերին։
Ընդ որում, ՊՈԱԿ-ի պահպանման ծախսերի ֆինանսավորման աղբյուր են հանդիսանալու ՀՀ Ոստիկանության յուրաքանչյուր տարվա բյուջեով «Հավատարմագրային կառավարման ծառայություն» գնման առարկայի գծով նախատեսվող հատկացումները։ Օրինակ, տվյալ նպատակով ընթացիկ տարվա բյուջեով նախատեսված է 3․272,2 մլն․ դրամ, որից 2․559,0 մլն․ դրամը՝ հավատարմագրային կառավարման հանձնված համակարգերի (գույքի) կառավարման, շահագործման և տեխնիկական սպասարկման փաստացի ծախսերի հատուցման, իսկ 713,0 մլն․ դրամը՝ հավատարմագրային կառավարչի վարձատրության գծով հատկացումներն են (ներառյալ՝ 5․379,8 մլն․ դրամ ԱԱՀ-ը)։
Ըստ այդմ, ՊՈԱԿ-ի պահպանման ծախսերը իրականցվելու են ի հաշիվ վերը նշված հատուցման ծախսերի և դրա սահմաններում, քանի որ այդ ծախսերն ամբողջությամբ ներառում են հավատարմագրային կառավարչի՝ «Սեքյուրիթի դրիմ» ՍՊԸ-ի պահպանման, այդ թվում՝ հավատարմագրային կառավարման հանձնված համակարգերի (գույքի) կառավարման, շահագործման, տեխնիկական սպասարկման նպատակով կատարվող ծախսերը», - նշվում է որոշման նախագծում:
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն էլ ասաց, թե այն գործառույթը, որն իրականանցում էր «Սեքյուրիթի դրիմ»-ը, հիմա վերցնում են ու իրականացնում են ՊՈԱԿ-ի միջոցով:
«Ինչու ավելի շուտ չէինք կայացնում այս որոշումը, որովհետև գործառույթը բավականին բարդ  է ու մեր հիմնական խնդիրներ էր՝ արդյոք կկարողանանք պետական տանիքի ներքո այդ գործառույթն  իրականացնել, բավականին երկար ժամանակ աշխատանքներ են արվել, ու մենք  հիմա համոզված ենք, որ այդ  գործառույթները պատշաճ ձևով կիրականացվեն»,-նշեց նա:

Эпоха «Секьюрити дрим» завершается: правительство приняло решение о создании новой ГНКО
В Армении будет создана государственная некоммерческая организация «Центр управления электронными системами фото- и видеосъемок полиции». Решение принято на сегодняшнем заседании правительства.
Начальник полиции Ваге Казарян сказал, что компания с использованием технических средств поспособствует раскрытию преступлений и административных правонарушений, осуществлению работ по подготовке производства по делам об административных правонарушениях в сфере обеспечения безопасности дорожного движения, будет предоставлять собранные данных с камер видеонаблюдения по требованию уполномоченного органа.
При этом уплаченные за административные правонарушения штрафы будут перечислены в государственный бюджет в установленном законом порядке.
«Кроме того, ГНКО "Центр управления электронными системами фото- и видеосъемок полиции" присоединится к программе ЗАО "Паркинг Сити Сервис", осуществляющей организацию парковок в городе Ереване, а также к системе видеосъемки входов в аптеки, магазины для продажи оружия, объекты торговли, общественного питания, бытового обслуживания, казино и игральные залы.
Причем, источником расходов на содержание ГНКО будут ежегодные отчисления из бюджета полиции по линии предмета закупок "Услуги доверительного управления"», сказал Ваге Казарян.
По его словам, расходы на содержание ГНКО будут осуществляться в рамках этих расходов, поскольку эти расходы полностью включают расходы на содержание доверительного управляющего – ООО «Секьюрити дрим», эксплуатацию и обслуживание сданных в управление систем (имущества).
Премьер-министр Никол Пашинян сказал, что функция, которую осуществляет ООО «Секьюрити дрим», будет передана ГНКО.
«Почему мы раньше не принимали это решение? Потому что это довольно сложная функция и наша основная проблема состояла в том, сможем ли мы осуществлять эту функцию под эгидой государства. Работы проводились довольно долгое время и сейчас мы уверены, что выполним эту функцию надлежащим образом», - отметил он.