«Հրապարակ». ԳՇ նոր պետին ազատել էին պաշտոնից այն պատճառով, որ նրան տեսել էին Սեյրան Օհանյանի հետ զրուցելիս
15/07/2022 09:26
«Երեկ հայտնի դարձավ, որ Զինված ուժերի ԳՇ պետ է նշանակվել Էդվարդ Ասրյանը, ով մինչ այդ զբաղեցնում էր ԳՇ պետի տեղակալի պաշտոնը, իսկ ավելի վաղ ԳՇ օպերատիվ գլխավոր վարչության օպերատիվ վարչության պետն էր։ Ասրյանն այն գեներալներից է, ով 44-օրյա պատերազմից հետո՝ 2021-ի փետրվարին, պահանջեց Նիկոլ Փաշինյանի հրաժարականը՝ համարելով, որ «ՀՀ վարչապետը և կառավարությունն այլևս ի վիճակի չեն ընդունելու ադեկվատ որոշումներ՝ հայ ժողովրդի համար այս ճգնաժամային և ճակատագրական իրավիճակում»: Իսկ մի քանի ամիս հետո այնքան «խելոքացավ», որ փորձեց արդարացնել Սև լճի տարածքում թշնամու տեղակայումը։
«Հակառակորդի նշած 1000 զինծառայողը մեր տարածքում լուրջ խնդիրներ կատարելու հնարավորություն չունի»,- ասել էր նա այն օրերին, երբ Սև լճի տարածքից ադրբեջանցիները հայ զինվորների էին գերեվարել։ Իսկ 2021 թ․ սեպտեմբերի 27-ի հրամանագրով Էդվարդ Ասրյանն ազատվել էր ԶՈՒ ԳՇ օպերատիվ գլխավոր վարչության պետի՝ ԳՇ պետի տեղակալի պաշտոնից այն պատճառով, որ նրան տեսել էին պաշտպանության նախկին նախարար, «Հայաստան» խմբակցության ղեկավար Սեյրան Օհանյանի մոտ 10 րոպե զրուցելիս, որի ժամանակ նա Օհանյանին «պարոն գեներալ»-ով էր դիմել, ինչը դուր չէր եկել, մասնավորապես, ԱԺ պաշտպանության և անվտանգության հարցերի հանձնաժողովի նախագահ Անդրանիկ Քոչարյանին»։

«Грапарак»: Нового начальника ГШ ВС освободили от должности из-за того, что видели беседующим с Сейраном Оганяном
15/07/2022 10:55
Газета «Грапарак» пишет, что вчера начальником Генштаба ВС Армении был назначен Эдвард Асрян, который занимал до этого должность заместителя начальника ГШ, а ранее был начальником Главного оперативного управления ГШ.
Асрян из тех генералов, кто после 44-дневной войны, в феврале 2021 года требовал отставки Никола Пашиняна, считая, что «в этой кризисной и судьбоносной ситуации для армянского народа премьер-министр и правительство Армении не в состоянии больше принимать адекватные решения». А через несколько месяцев стал таким «смирным», что пытался оправдать размещение врага в районе Черного озера.
«Указанные 1000 военнослужащих противника не имеют возможности для выполнения серьезных задач на нашей территории», - заявил он в те дни, когда азербайджанцы взяли в плен армянских солдат с территории Черного озера. А 27 сентября 2021 года Эдвард Асрян был уволен с должности начальника оперативного управления Генштаба ВС – заместителя начальника Генерального штаба ВС Армении по той причине, что его видели беседующим около 10 минут с бывшим министром обороны, депутатом фракции «Армения» Сейраном Оганяном, когда он использовал обращение «господин генерал», что не понравилось в частности председателю постоянной комиссии по вопросам обороны и безопасности Андранику Кочаряну», - пишет газета.