Գորիս-Կապան ճանապարհի փակվելուց հետո Շուռնուխում ու Որոտանում ապրող մարդկանց կյանքը գլխիվայր փոխվել է. ադրբեջանցիները բնագծերում ամրանում են. Տիգրան Աբրահամյան
15/07/2022 10:01
Ազգային ժողովի «Պատիվ ունեմ» խմբակցության պատգամավոր Տիգրան Աբրահամյանն այցելել է Շուռնուխ և Որոտան գյուղեր:
Ըստ նրա՝ Գորիս-Կապան ճանապարհի փակվելուց հետո այստեղ ապրող մարդկանց կյանքը գլխիվայր փոխվել է՝ կենցաղից, ապրուստից մինչև անվտանգություն։
«Ադրբեջանցիները ինչպես մյուս, այնպես էլ՝ այս նոր ուղղությամբ բնագծերում ամրանում են, մեծ ինտենսիվությամբ աշխատանքներ իրականացնում։
Այս հատվածում վերջին անգամ 7-8 ամիս առաջ էի եղել, պետության ծրագրերը դանդաղ ընթացքի մեջ են, բայց կան անհատներ, մասնավոր կազմակերպություններ, որոնք ծրագրեր են իրականացրել/իրականացնում։
ԱԱԾ սահմանապահ զորքերի ծառայությունը տեղում զգալի է, նկատելի է, որ տեղում և՛ բնակիչների, և՛ իրենց հիմնական գործառույթների մասով ակտիվ գործում են։
Իրականում զորքերի համար ծառայություն իրականացնելու բարդ տեղամաս է, բայց հիմա վիճակը սա է։
Իմ պատկերացումները սահմանային անվտանգության ապահովման առումով, բնականաբար, տարբերվում է այս իշխանության մոտեցումներից և գործողություններից, բայց նկատելի էր, որ այս հատվածում սահմանապահ զորքերը նկատելի աշխատանք տանում են, որը ընթացիկ խնդիրներ լուծում է, սակայն միջնաժամկետ և երկարաժամկետ առումով, անելիքները շատ են, իսկ դրանց իրականացման սկզբունքները պետք է արմատական վերանայումների ենթարկվեն»,-Facebook-ի իր էջում գրել է Աբրահամյանը:

После закрытия дороги Горис-Капан жизнь людей в Шурнухе и Воротане перевернулась с ног на голову – Тигран Абрамян
15/07/2022 12:37
Депутат парламента Армении от фракции «Честь имею» Тигран Абрамян посетил села Шурнух и Воротан.
По его словам, после закрытия дороги Горис-Капан жизнь людей здесь перевернулась с ног на голову – от быта, проживания до безопасности.
«Азербайджанцы, как в других, так и в этом новом направлении укрепляются на рубежах, осуществляют работы с высокой интенсивностью.
На этом участке я в последний раз был 7-8 месяцев назад, программы государства продвигаются медленно, но есть частные лица, частные организации, которые реализовали/реализуют программы.
Служба пограничных войск СНБ на месте ощутима, заметно, что на месте действуют активно – и по части жителей, и по части своих основных функций.
В действительности, это сложный участок для несения службы, но сейчас ситуация такова.
Мои представления в плане обеспечения пограничной безопасности, естественно, отличаются от подходов и действий этой власти, но заметно, что на этом участке пограничные войска проводят ощутимую работу, которая решает текущие проблемы, однако в среднесрочном и долгосрочном плане предстоит много дел, а принципы их осуществления необходимо подвергнуть коренному пересмотру», - написал на своей странице в Facebook Тигран Абрамян.