Կրել դիմակ. Հայաստանում արձանագրվում է կորոնավիրուսի դեպքերի աճ
Ինչպես ամբողջ աշխարհում, այնպես էլ Հայաստանում արձանագրվում է COVID-19-ի դեպքերի աճ, հաղորդում է Հիվանդությունների վերահսկման և կանխարգելման Ազգային կենտրոնը:
Վերջին 14 օրվա ընթացքում դիտվել է  հիվանդացության 6,8% աճ, նախորդ 14 օրվա համեմատ աճել է 2,6 անգամ: Վերջին 7 օրվա ընթացքում  արձանագրվել է 506 նոր դեպք, ինչը նախորդ 7 օրվա համեմատ աճել է 107%-ով: Վարակի վերարտադրողականության ցուցանիշը 1,56 է, ինչը ցույց է տալիս, որ առկա է հիվանդացության աճի շարունակական միտում:
«Հաշվի առնելով կորոնավիրուսային հիվանդությամբ պայմանավորված իրավիճակը՝ առողջապահության նախարարությունը հորդորում է հետևողականորեն պահպանել հիվանդության կանխարգելմանն ուղղված անվտանգության կանոնները.
պատվաստվել COVID-19-ի դեմ,
ժամանակին ստանալ բուստեր դեղաչափը, հատկապես, եթե ռիսկի խմբում եք,
կրել դիմակ,
հաճախակի օճառով լվանալ ձեռքերը կամ ախտահանել,
խուսափել զանգվածային միջոցառումներից, հատկապես, եթե ունեք որևէ ախտանշան,
պահպանել սոցիալական հեռավորություն,
հաճախակի օդափոխել փակ տարածքները:
Առանձնապես կարևոր է դիմակների կիրառումը փակ տարածքներում, տրանսպորտում և բժշկական կազմակերպություններում:
Կորոնավիրուսային հիվանդությանը բնորոշ ախտանշանների դեպքում անհրաժեշտ է դիմել բժշկի՝ համապատասխան հետազոտություններ իրականացնելու, բուժում ու խորհրդատվություն  ստանալու համար»,-նշվում է հաղորդագրությունում:

В Армении зафиксирован рост случаев  COVID-19: Минздрав рекомендует носить маски
В Армении, как во всем мире, зафиксирован рост случаев  COVID-19, сообщает Национальный центр по контролю и профилактике заболеваний.
В течение последних 14 дней отмечался 6,8% рост заболевания, по сравнению с предыдущими 14 днями случаи возросли в 2,6 раз. В течение 7 последних дней зафиксировано 506 новых случаев заражения, что на 107% больше чем в предыдущий период. Базовый показатель репродукции составляет 1,56, что свидетельствует о постоянной тенденции роста заболевания.
«Учитывая ситуацию с коронавирусом, министерство здравоохранения призывает последовательно соблюдать правила безопасности, направленные на предотвращение заболевания:
- вакцинироваться против COVID-19,
- вовремя получить бустерную дозу, особенно если в группе риска,
- носить маску
- часто мыть и дезинфицировать руки
- избегать массовых мероприятий, особенно если есть какое-либо симптомы
- соблюдать социальную дистанцию
- часто проветривать помещение.
Особенно важно носить маски в закрытых помещениях, в транспорте и медицинских учреждениях.
При выявлении симптомов коронавирусной инфекции необходимо обратиться к врачу, чтобы пройти необходимые обследования, получить лечение и консультацию», - говорится в сообщении.