«Փաստ». ՌԴ դեսպանատունը երբևէ ինչ-որ կերպ հետաքրքրվե՞լ է իր քաղաքացու, տվյալ դեպքում՝ Արմեն Գրիգորյանի ճակատագրով
19/07/2022 09:22
«Պրոդյուսեր Արմեն Գրիգորյանը, որն օրեր առաջ մահացավ դատարանի դահլիճում, Ռուսաստանի Դաշնության քաղաքացի էր: Նրա մահվան կապակցությամբ Հայաստանում ՌԴ դեսպանատունը մի քանի տողով չոր, ստանդարտ ցավակցական խոսք էր տարածել՝ նշելով, թե «Գրիգորյանի հիշատակը կմնա Ռուսաստանում ապրող նրա բազմաթիվ ընկերների սրտերում»: Ընդհանրապես, շատերն են նշում, որ Ռուսաստանի ներկայիս դեսպանի՝ Սերգեյ Կոպիրկինի գործունեությունը հաճախ առնվազն տարակուսանքի տեղիք է տալիս՝ կապված Ռուսաստանի և ՌԴ քաղաքացիների շահերի պաշտպանության առումով իր պարտականությունների կատարման հետ: «Փաստ» թերթը երեկ փորձեց Հայաստանում ՌԴ դեսպանատնից ստանալ մի քանի հարցերի պատասխաններ:
Ի մասնավորի, դեսպանատունը երբևէ ինչ-որ կերպ հետաքրքրվե՞լ է իր քաղաքացու, տվյալ դեպքում՝ Արմեն Գրիգորյանի ճակատագրով, նրա կալանքի օրինականությամբ կամ հիմնավորվածությամբ, զբաղվե՞լ են այս խնդրով, թե՞ ոչ: Հաջորդը՝ արդյո՞ք Հայաստանում Ռուսաստանի Դաշնության դեսպանատունը պահանջելու է, որ լիարժեք, ամբողջական, արդար քննություն անցկացվի Գրիգորյանի մահվան ու դրա համար պատճառ հանդիսացած բոլոր հանգամանքները (այդ թվում՝ անհրաժեշտ բժշկական հետազոտություններ չիրականացնելու, ժամանակին համապատասխան բուժօգնություն չցուցաբերելու, ինչպես նաև փախանման միջոցի օրինականության տեսանկյունից) պարզելու և բոլոր մեղավորներին պատժելու համար:
Եվ վերջապես, արդյո՞ք դեսպանատունը հետևողական է լինելու այս հարցում: Երեկ ամբողջ օրը մեր բոլոր փորձերը՝ կապ հաստատել դեսպանատան համապատասխան աշխատակիցների հետ, ապարդյուն անցան. պատասխանատուներից ոչ ոք մեր զանգերին չպատասխանեց»։

«Паст»: Интересовалось ли когда-нибудь посольство РФ судьбой своего гражданина, в данном случае Армена Григоряна
19/07/2022 12:04
Газета «Паст» пишет, что продюсер Армен Григорян, который несколько дней назад скончался в зале суда, был гражданином Российской Федерации. Посольство России в Армении распространило в связи с его смертью стандартное соболезнование, несколько сухих строк, отметив, что «светлая память о Григоряне останется в сердцах его многочисленных друзей в России». Вообще, многие отмечают, что деятельность нынешнего посла России Сергея Копыркина, по меньшей мере, вызывает недоумение в связи с его обязанностями по защите интересов России и граждан РФ. Газета «Паст» вчера попыталась получить ответы на несколько вопросов в посольстве РФ.
«В частности, интересовалось ли когда-нибудь посольство хоть как-то судьбой своего гражданина, в данном случае Армена Григоряна, законностью или обоснованностью его ареста, занималось этой проблемой или нет? Следующий вопрос: будет ли требовать посольство Российской Федерации проведения полноценного, справедливого расследования смерти Григоряна и выяснения всех обстоятельств, ставших причиной его смерти (в том числе, с точки зрения непроведения необходимых медицинских обследований, неоказания своевременной надлежащей медицинской помощи, а также законности меры пресечения) и наказания всех виновных.
И наконец, будет ли посольство проявлять последовательность в этом вопросе? Вчера весь день мы пытались связаться с соответствующими сотрудниками посольства, однако тщетно, никто из ответственных лиц не ответил на наши звонки», - пишет газета.