2020թ. աղետալի պատերազմի հետևանքով Արցախի՝ մեզ մնացած հատվածը վերածել ենք մեծ շինհարթակի. Արայիկ Հարությունյան
21/07/2022 13:28
Արցախի նախագահ Արայիկ Հարությունյանը ներկայացրել է 44-օրյա պատերազմից հետո Արցախում իրականացվող բնակարանաշինության աշխատանքները:
2021-ից մինչև 2022 թ. հուլիսը Արցախի Հանրապետության կառավարության կողմից տրամադրվել է ավելի քան 1000 բնակարան՝ կառուցապատման, երկրորդային շուկայից ձեռքբերման և հին բնակֆոնդի վերանորոգման արդյունքում:
Դրանցից 377-ը նորակառույց բնակարաններ են՝ հիմնականում Ստեփանակերտում, որոնք կառուցվել են Արցախի և Հայաստանի պետական միջոցների և «Հայաստան» համահայկական հիմնադրամի ֆինանսավորմամբ:
Բնակարաններն ու բնակելի տները տրամադրվել են զոհված անձանց ընտանիքներին, տեղահանվածներին, 1-ին խմբի անժամկետ զինվորական հաշմանդամություն ունեցող քաղաքացիների, ՊԲ գործող և պահեստազորի զինծառայողների, 5 և ավելի զավակներ ունեցող ընտանիքներին, փախստականի կարգավիճակ ստացած ընտանիքներին, ծնողազուրկ անձանց ընտանիքներին:
«2020 թ. աղետալի պատերազմի հետևանքով Արցախի՝ մեզ մնացած հատվածը վերածել ենք մեծ շինհարթակի՝ տուն ու տեղ կորցրած մեր հայրենակիցների և սոցիալական այլ խմբերի բնակարանային խնդիրը լուծելու նպատակով: Կատարված աշխատանքներն ամփոփ ներկայացնում եմ ձեր ուշադրությանը», - Facebook-ի իր էջում գրել է  Արցախի նախագահը:

Оставшаяся в результате бедственной войны 2020 года территория Арцаха превращена в большую стройплощадку – президент Арцаха
21/07/2022 16:08
Президент Республики Арцах представил реализуемые после 44-дневной войны в Арцахе работы в сфере жилищного строительства.
В период с 2021 по июль 2022 года правительством Республики Арцах предоставлено более 1000 квартир в результате застройки, приобретения жилья на вторичном рынке и реконструкции старого жилфонда․
Из них 377 квартиры – в новостройках, в основном в Степанакерте, которые построены за счет государственных средств Армении и Арцаха и при финансировании Всеармянского фонда «Айастан».
Квартиры и жилые дома предоставлены семьям погибших, вынужденным переселенцам, гражданам, имеющим инвалидность I группы, действующим военнослужащим Армии обороны и военнослужащим запаса, семьям, имеющим 5 и более детей, семьям со статусом беженца и семьям с детьми-сиротами.
«Оставшаяся у нас в результате после бедственной войны 2020 года территория Арцаха превращена в большую стройплощадку для решения жилищных проблем потерявших свои дома и имущество наших соотечественников и других социальных групп. Представляю вам обобщенно выполненные работы», - написал на своей странице в Facebook президент Арцаха», - написал на своей странице в Facebook президент Арцаха.