«Փաստ». «Գեոպրոմայնինգը» շանտաժի՞ է ենթարկում կառավարությանը
«Փաստ» օրաթերթը գրում է. «Աշխարհաքաղաքական զարգացումների ֆոնին Զանգեզուրի պղնձամոլիբդենային կոմբինատի բաժնետոմսերը, ըստ փորձագիտական շրջանակների, կասկածելի ճանապարհով ձեռք բերած գործարար Ռոման Տրոցենկոյին պատկանող «Գեոպրոմայնինգ» ընկերությունը՝ ի դեմս տնօրեն Ռոման Խուդոլիի, կարծես լուրջ խնդիրներ է առաջացնում ՀՀ կառավարության հանդեպ ստանձնած պարտավորությունների կատարման հետ կապված:
Ինչպես փոխանցում են մեր աղբյուրները, որպես գործ չանելու պատճառաբանություն, պղնձամոլիբդենայինի տնօրինությունը երկու հիմնական հիմնավորում է առաջ բերում՝ պղնձի գնի անկումը միջազգային շուկաներում և միջոցների սակավությունը՝ ռուսական և անձամբ Տրոցենկոյի կապիտալի տեղաշարժի սահմանափակումների հետ կապված:
«Փաստին» տեղեկություններ են հասել, որ իրավիճակի հնարավոր լուծման համար որպես նախապայման Տրոցենկոյի լոբբինգով զբաղվող երկու հայ բարձրաստիճան պաշտոնյա շուրջ մեկ ամիս առաջ փորձել են «հող շոշափել» կառավարության համապատասխան մակարդակներում՝ Զանգեզուրի կոմբինատին «հանքանյութի ընտրողական կորզում» թույլատրելու վերաբերյալ: Այդ պաշտոնյաներն ասել են, թե «Գեոպրոմայնինգը» նախազգուշացնում է, որ չթույլատրելու դեպքում ստեղծված ֆինանսատնտեսական իրավիճակը գնահատվելու է որպես ֆորսմաժորային, և ոչ մի խոստացված նախագիծ չի իրականացվելու. չի լինելու ո՛չ պղնձաձուլարան, ո՛չ ատոմակայան, ո՛չ էլ էկոլոգիական և պոչամբարի հետ կապված խնդիրների որևէ լուծում:
Ըստ մեր տեղեկությունների, չնայած ակնհայտ շանտաժին՝ կառավարությունում գիտակցում են հանքից «յուղոտ կտորները» մի քանի տարում պոկելու հետևանքները և չեն ուզում գնալ նման գործարքի: Ավելին, պարզ է, որ հանքանյութի ընտրողական կորզումը հանքարդյունաբերության քաղաքականության առումով քաղաքակիրթ աշխարհում՝ ներառյալ Ռուսաստանում, համարվում է սպառնալիք ազգային անվտանգությանը:
Ըստ մեր զրուցակցի, «Տրոցենկոյենք ուզում են հեշտությամբ կորզել հարուստ հատվածներում գտնվող պղինձը և ստանալ գերշահույթ: Բայց իշխանությունը պարտավոր է գիտակցել, որ դա կբերի հանքի աղքատացմանը և վաղաժամ փակմանը, քանի որ այդպիսով հանքը կկորցնի արդյունաբերական արժեքը: Ուստի՝ նման գործարք կարող է լինել միայն զուտ քաղաքական շատ կասկածելի որոշման արդյունքում»:

«Паст»: GeoProMining шантажирует правительство Армении
Газета «паст» пишет, что на фоне геополитических событий принадлежащая бизнесмену Роману Троценко компания GeoProMining, которая, согласно экспертным кругам, сомнительным путем приобрела акции Зангезурского медно-молибденового комбината, в лице директора – Романа Худолия, кажется, создает серьезные проблемы, связанные с выполнением обязательств перед правительством Армении.
«Как передают наши источники, руководство ЗММК в качестве причин бездействия приводит два основных обоснования: падение цен на медь на международных рынках и нехватку средств из-за ограничений движения российского и принадлежащего лично Троценко капитала.
В распоряжении газеты "Паст" оказались сведения о том, что в качестве предварительного условия возможного разрешения ситуации двое лоббирующих Троценко высокопоставленных армянских должностных лиц около месяца назад пытались "прощупать почву" на соответствующих уровнях правительства – по поводу предоставления ЗММК разрешения на "избирательную выемку руды". Эти должностные лица заявили, что GeoProMining предупреждает – в случае отказа предоставить разрешение сложившаяся финансово-экономическая ситуация будет расцениваться как форс-мажор, и ни один обещанный проект не будет реализован: не будет ни медеплавильного завода, ни атомной электростанции, ни решения экологических и связанных с хвостохранилищем проблем.
По нашим сведениям, несмотря на явный шантаж, в правительстве осознают последствия попытки урвать "жирные куски" от месторождения за несколько лет и не хотят идти на такую сделку. Более того, понятно, что избирательная выемка руды с точки зрения горнорудной политики в цивилизованном мире, в том числе и в России, считается угрозой национальной безопасности.
По словам нашего собеседника, "команда Троценко хочет легко добывать медь в богатых зонах и получать сверхприбыль. Но власти обязаны осознать, что это приведет к обнищанию и досрочному закрытию рудника, так как рудник таким образом потеряет свою промышленную ценность. Посему подобная сделка может быть заключена только в результате крайне сомнительного чисто политического решения"».