«Փաստ». Պետական կառավարման համակարգում արձակուրդն էլ են տրամադրում ըստ ընդդիմադիր հայացքներ ունեցող աշխատակիցների «սև» ցուցակների
23/07/2022 10:00
«Փաստ» թերթը գրում է. «Արձակուրդային այս փուլում բավական հետաքրքիր գործընթացներ են տեղի ունենում պետական կառավարման համակարգում։ «Փաստ» թերթի կառավարական աղբյուրը փոխանցում է, որ գրեթե բոլոր գերատեսչություններում աշխատակիցներին ամառային այս սեզոնին արձակուրդ են տրամադրում ընտրովի՝ ըստ ղեկավարության ցանկության ու ըստ... քաղաքական կողմնորոշումների։ Մեր աղբյուրները փոխանցում են, որ ընդդիմադիր հայացքներ ունեցող մի շարք աշխատակիցների բաց տեքստով ասել են, թե «վերևներից» ցուցում է տրված ամռան ընթացքում արձակուրդների սահմանափակումներ իրականացնել՝ աշխատանքի մեծ ծավալի պատճառաբանությամբ: Հասկանալի է, սակայն, որ խոսքը բոլորի մասին չէ: Ինչպես բոլոր հարցերում, այս դեպքում էլ ներկա իշխանության դեպքում առկա է ընդգծված «սորտավորում»:
Մեզ հետ զրույցում աշխատակիցներից մեկը, որը չցանկացավ ներկայանալ, նշեց, թե արդեն մի քանի շաբաթ է՝ զեկուցագիր է ներկայացրել, որպեսզի տրամադրվի հերթական արձակուրդ, սակայն մինչ օրս պատասխան չի ստացել։ Թերթի տեղեկություններով, պետական կառավարման համակարգում արձակուրդն էլ են տրամադրում ըստ ընդդիմադիր հայացքներ ունեցող աշխատակիցների «սև» ցուցակների, ինչի մասին առիթ ունեցել ենք տեղեկացնել: Նրանց ուղիղ տեքստով կամ «նամյոկներով» հասկացնում են, որ իրենք արձակուրդ կարող են գնալ աշնան վերջին կամ ձմռանը, իսկ հիմա արձակուրդ կստանան «արտոնյալները», այսինքն՝ քպականներն ու իշխանությունների հանդեպ լոյալները»։

«Паст»: В системе государственного управления отпуск тоже предоставляют по «черным» спискам оппозиционно настроенных сотрудников
23/07/2022 11:48
Газета «Паст» пишет, что в системе государственного управления в отпускной период происходят довольно интересные процессы. Как передают источники издания, почти во всех ведомствах в этот сезон сотрудникам предоставляют отпуск выборочно – по желанию руководства и …политическим взглядам.
«Наши источники сообщают, что ряду сотрудников с оппозиционными политическими взглядами открытым текстом сказали, что «сверху» дано указание ограничить в летний период предоставление отпусков под предлогом большого объема работы. Однако понятно, что это не ко всем относится. Как и во всех вопросах, действующая власть и в этом случае проводит «сортировку».
В беседе с нами один из сотрудников, не пожелавший представиться, отметил, что уже несколько недель подал заявление на очередной отпуск, однако по сей день не получил ответа. По нашим сведениям, в системе государственного управления отпуск тоже предоставляют по «черным» спискам оппозиционно настроенных сотрудников. Им дают понять прямым текстом или «намеками», что они могут уйти в отпуск в конце осени или зимой, а сейчас отпуск получат «привилегированные», то есть представители «Гражданского договора» или лояльные к власти», - пишет газета.