«Ժողովուրդ». Բյուջեի միջոցները ծախսում են առանց հաշվետու լինելու
«Ժողովուրդ» թերթը գրում է. «Կառավարության հուլիսի 21-ի հերթական նիստի օրակարգում ընդգրկված չզեկուցվող հարցերից մեկով կրկին որոշում է կայացվել, որով բյուջեի միջոցներ են ծախսվում առանց հաշվետու լինելու։ Մասնավորապես, որոշում է կայացվել, իրենց բնորոշմամբ, հրատապ խնդիրների լուծման համար 1.4 միլիարդ դրամ հատկացնել Սյունիքում գործող մի հիմնադրամի։
Հիմնավորման մեջ գրված է, որ այդ հիմնադրամը հրատապ է որակել վարչության շենքի նորոգումը, ՊԵԿ-ի համար նոր մեքենայի գնումը, Ոստիկանության համար 2 նոր մեքենայի գնումն ու հիմնադրամի՝ կուտակած պարտքերի մարումը։ Այստեղ ուշագրավն այն է, որ նախկինում մեկ անգամ ևս այս հիմնադրամը գումար է ստացել, սակայն այն չի ծառայեցրել նպատակին։
Խոսենք փաստերով. 2021 թվականի արտահերթ ընտրություններից առաջ կառավարությունը 1.5 միլիարդ դրամ հատկացրեց Սյունիքի մարզի կարիքների բավարարման համար նույն Սյունիքի մարզի զարգացման և ներդրումների հիմնադրամին։ Դա առաջացրել էր Ֆինանսների նախարարության դժգոհությունը, և առարկել էին, որ այդ հիմնադրամին պետական բյուջեից գումարի հատկացումը կասկածելի է։ Այդպես էլ անհայտ մնաց՝ ինչ են արել այդ գումարները, սակայն դա չի խանգարում, որ կառավարությունը կրկին նման քայլի դիմի։ Ինչպես կասեր ընդդիմադիր Նիկոլ Փաշինյանը, էլ կոռուպցիան պոզով պոչով հո չի՞ լինում»։

«Жоховурд»: Бюджетные средства расходуются без отчетности
Газета «Жоховурд» пишет, что по одному из вопросов, включенных в повестку очередного заседания правительства 21 июля, вновь принято решение, по которому бюджетные средства расходуются без отчетности. В частности, принято решение о выделении 1.4 млрд. драмов для решения неотложных проблем какому-то действующему в Сюнике фонду.
«В обосновании написано, что фонд считает срочным ремонт здания администрации, приобретение нового автомобиля для КГД, приобретение 2 новых автомобилей для полиции и погашение накопившейся задолженности фонда. Здесь примечательно то, что в прошлом этот фонд еще раз получил деньги, однако но не использовал их по назначению.
Представим факты: перед внеочередными выборами 2021 года правительство выделило 1.5 млрд. драмов тому же Фонду развития и инвестиций Сюникской области для удовлетворения потребностей области. Это вызвало недовольство министерства финансов, и они возразили, что отчисление денег из госбюджета этому фонду сомнительно. Так и осталось неизвестным, что было сделано с этими средствами, однако это не мешает правительству снова пойти на такой шаг. Как сказал бы оппозиционер Никол Пашинян, а какой еще бывает коррупция», - пишет издание.