Կուտակված գումարները նվազել են, և եթե հիմա թոշակի անցնելու տարիքին լինեինք, քիչ գումար կունենայինք «բարեկեցիկ ծերության» համար. Տնտեսագետ
29/07/2022 13:11
Պարտադիր կուտակային կենսաթոշակային համակարգի դեպքում մարդկանց կարծիքն առանց հարցնելու, օրենքի ուժով կառավարությունը կուտակային միջոցները փոխանցում է մասնավոր ֆոնդերի կառավարիչներին, որոնք ՀՀ օրենսդրության և կենտրոնական բանկի որոշումների համաձայն՝ գումարները ներդնում են Հայաստանի Հանրապետության և այլ երկրների ակտիվներում(արժեթղթերում)։
Հայաստանում գործող մասնավոր ֆոնդերի կառավարիչները երկուսն են. նրանք շարքային քաղաքացիների գումարներով ձեռք են բերում տարբեր արժեթղթեր, որոնք կարող են արժեզրկվել` պայմանավորված տնտեսական ճգնաժամերով, արտարժույթների փոխարժեքների տատանումներով, ընկերությունների սնանկացմամբ և այլն։
Օրինակ՝ 2022 թվականի առաջին կիսամյակի ընթացքում ՀՀ պարտադիր կուտակային կենսաթոշակային համակարգի մասնակիցների գումարներն արժեզրկվել են արտասահմանյան բաժնետոմսերի գների, արտասահմանյան և հայաստանյան պարտատոմսերի գների անկման, ինչպես նաև ԱՄՆ դոլար և եվրոյի նկատմամբ ՀՀ դրամի կտրուկ արժևորման արդյունքում։
Կուտակային կենսաթոշակների մասին ՀՀ օրենքի 49-րդ հոդվածի համաձայն՝ մասնակիցների կատարած պարտադիր կուտակային վճարների ամբողջ գումարի` ճշգրտված տարեկան գնաճով, վերադարձելիությունը երաշխավորվում է: Մասնավորապես՝ կուտակված գումարների վերադարձելիության 20 տոկոսը երաշխավորում է Երաշխիքային ֆոնդը, իսկ մնացած 80 տոկոսով` Հայաստանի Հանրապետությունը: Այսինքն, եթե դուք այս պահին ունեք կուտակած 1 մլն դրամ, որի կեսը դուք եք վճարել, իսկ մյուս կեսը՝ պետությունը, ապա պետությունը երաշխավորում է միայն 500 հազար դրամը` ճշգրտված գնաճով։ Ֆոնդի կառավարչի սխալ ներդրումների ռիսկը դուք եք կրում, թեև ո՛չ ընտրել եք նրան, ո՛չ էլ վստահում եք։
Արդյունքում ստացվում է, որ մասնակցի կողմից կուտակված գումարների (ճշգրտված գնաճով) երաշխիքը նույնպես կատարվելու է պետական բյուջեի հաշվին, ինչը պոտենցիալ բեռ է  բյուջեի համար։ Իսկ հաշվի առնելով, որ տարիների ընթացքում աճելով` գումարը մեծանալու է, ապա պետական բյուջեն պարզապես ի վիճակի չի լինելու երաշխավորել քաղաքացիների խնայողությունները։ Այն դեպքում, երբ 2015 թվականի ՀՀ Սահմանադրական դատարանի որոշման համաձայն՝ պետությունը պարտավոր է երաշխիքներ տրամադրել նաև պետության կողմից տրամադրված խնայողությունների համար ճշգրտված գնաճով:
Հիշեցնեմ, որ 2022 թվականի մայիսի 31-ի դրությամբ կուտակային ֆոնդերի 503 մլրդ դրամ ակտիվների 98 տոկոսը պահպանողական ֆոնդերում է։ Պահպանողական ֆոնդերի եկամտաբերությունը՝ տարեսզկբից հաշվարկած, կազմել է -5.53 տոկոս։ Այսինքն՝ կուտակված գումարները նվազել են, և եթե հիմա թոշակի անցնելու տարիքին լինեինք, քիչ գումար կունենայինք «բարեկեցիկ ծերության» համար:
Հեղինակ՝ ՀՅԴ Բյուրոյի տնտեսական հետազոտությունների գրասենյակի պատասխանատու, տնտեսագետ Սուրեն Պարսյան

Накопительные суммы уменьшились, и если бы вы сейчас выходили на пенсию, вам не хватило бы денег, чтобы обеспечить безбедную старость – Сурен Парсян
29/07/2022 14:52
Правительство, не спросив мнения людей, передает пенсионные накопления управляющим частных фондов, которые согласно законодательству Армении и решениям Центрального банка, инвестируют эти средства в активы (ценные бумаги) Армении и других государств, заявил руководитель офиса экономических исследований Бюро АРФ «Дашнакцутюн», экономист Сурен Парсян.
«Есть два управляющих действующими в Армении частными фондами: они приобретают на средства обычных граждан ценные бумаги, которые могут обесцениться из-за экономических кризисов, колебаний курса валют, банкротства компаний и т.д.
Например, в первом полугодии 2022 года средства участников обязательной накопительной пенсионной системы Армении обесценились в результате падения стоимости ценных бумаг, иностранных и армянских облигаций, а также ревальвации драма по отношению к доллару США и евро.
Согласно статье 49 закона Армении о накопительной пенсии, возвратность всей суммы уплаченных участниками обязательных накопительных взносов  с уточнением годовой инфляции гарантируется. Возвратность 20 процентов суммы гарантируется Гарантийным фондом, а остальных 80 процентов – Республикой Армения. То есть, если на данный момент у вас есть накопленные средства в размере 1 млн. драмов, половину которых уплатили вы, а другую половину – государство, то государство гарантирует только 500 тысяч, с уточнением годовой инфляции. Вы несете риск за неправильные инвестиции управляющего фондом, хотя ни выбирали его, ни доверяете ему.
В результате получается, что гарантия накопленной участником суммы (с уточненной инфляцией) также выполняется за счет государственного бюджета, что является потенциальной нагрузкой для бюджета. А учитывая, что эта сумма будет увеличиваться в течение лет, то государственный бюджет будет просто не в состоянии гарантировать сбережения граждан. В том случае, когда согласно решению Конституционного суда от 2015 года, государство обязано давать гарантии также для предоставленных государством сбережений с уточненной инфляцией.
Напомню, что по состоянию на 31 мая 2022 года 98 процентов их активов накопительных фондов в размере 503 млрд. драмов находятся в фондах консервативного распределения. Доходность консервативных фондов с начала года составила 5.53 процента. То есть, накопительные суммы уменьшились и если бы вы сейчас были в пенсионном возрасте, то у вас было бы мало денег, чтобы обеспечить безбедную старость», - отметил Сурен Парсян.