Ադրբեջանական այս սանձարձակությունների պատճառը Հայաստանի գործող իշխանությունների հանցավոր անգործությունն է. 5165  շարժում
04/08/2022 17:10
Ադրբեջանական այս սանձարձակությունների պատճառը Հայաստանի գործող իշխանությունների հանցավոր անգործությունն է. 5165 շարժում
5165 շարժումը հանդես է եկել հայտարարությամբ, որում նշված է․
«Նոյեմբերի 9-ի հայտարարությունից հետո հերթական անգամ ականատեսն ենք լինում Ադրբեջանի կողմից Հայաստանի և Արցախի հանրապետությունների նկատմամբ խոշորամասշտաբ ռազմական գործողությունների, որոնց խնդիրը Արցախը, Սյունիքը և Հայաստանի Հանրապետության սահմանամերձ տարբեր շրջաններ հայաթափելն է, ռազմավարական բարձունքներ ու հանգույցներ զբաղեցնելը, Հայաստանից նորանոր զիջումներ կորզելը՝ վերջնարդյունքում նպատակ ունենալով առնվազն ամբողջությամբ տիրել Արցախին ու Սյունիքին և իրագործել թուրանական նախագիծը։
Այս փուլում թշնամին պահանջում է հանձնել Լաչինի միջանցքը և ցրել Արցախի պաշտպանության բանակը, պահանջներ, որոնք թեև չեն բխում նոյեմբերի 9-ի հայտարարությունից, այդուհանդերձ ցույց են տալիս, որ ադրբեջանական այս սանձարձակությունների պատճառը Հայաստանի գործող իշխանությունների հանցավոր անգործությունն է ու անգամ հայրենիքի տարբեր մասերը հանձնելու գնով «խաղաղության» խոստացված օրակարգն իրագործելու կործանարար ուղեգիծը։ Ասվածի հիմքերն ավելի քան ակնառու են.
1. Նոյեմբերի 9-ի հրադադարից հետո Ադրբեջանը շարունակում է ինտենսիվ զինվել, ընդլայնել ու զարգացնել ռազմական ենթակառուցվածքը, զորամասեր ու ռազմական օդանավակայաններ հիմնել Արցախից գրավված տարածքներում, պատրաստվել նոր ներխուժումների, մինչդեռ Հայաստանի կապիտուլյացիոն վարչակարգը գնալով ապամոնտաժում է ռազմական ենթակառուցվածքը, չի կատարում խոստացած ռազմական բարեփոխումները, քայլեր չի անում Ադրբեջանի հետ ռազմական հավասարակշռությունը վերականգնելու ուղղությամբ և ժողովրդին հավաստիացնում է, որ ի հեճուկս Ադրբեջանի ագրեսիվ կեցվածքի, դիվանագիտական ճանապարհով խաղաղություն է բերելու։
2. Ադրբեջանի սանձազերծած վերջին օրերի ագրեսիայի պայմաններում էլ պաշտոնական Երևանը ձեռքերը ծալած նստած է. վարչապետը գտնվում է «արձակուրդի» մեջ, արտգործնախարարությունը հերթական անատամ հայտարարությունն է անում, իշխանամերձ տարբեր լրատվամիջոցներ ու անհատներ սլաքներն ուղղում են ռուսական խաղաղապահ զորքերի ուղղությամբ։ Նույնիսկ, երբ Արցախում մասնակի զորահավաք է հայտարարվում, Երևանում անհանգստության նշաններ չեն նկատվում։
3. Չնայած իշխանական որոշ շրջանակների հայտարարություններին, որ Ադրբեջանի պահանջը Լաչինի միջանցքի նկատմամբ անօրինական է, գործնականում Հայաստանի գործող իշխանությունները համաձայնել են Ադրբեջանի այդ պահանջին, ինչը երևում է նրանից, որ տևական ժամանակ հանրությանը ոչ մի մեկնաբանություն չէր տրվում Ադրբեջանի կողմից իրականացվող ճանապարհի շինարարության մասին, իսկ սույն թվականի հունիսի 27-ի մամուլի ասուլիսում էլ Նիկոլ Փաշինյանը հայտարարեց, որ Ադրբեջանն իրավունքներ ունի նախկին ԼՂԻՄ-ի սահմաններից դուրս բոլոր շրջանների հանդեպ։
Ելնելով վերոգրյալից՝ վերահաստատում ենք մեր դիրքորոշումն առ այն, որ Նիկոլ Փաշինյանի ղեկավարության ներքո Հայաստանը շարունակելու է կրել ծանր կորուստներ, որ նրա քաղաքական ուղեգիծը մեր երկրին կանգնեցնելու է նոր պատերազմի ու դժբախտությունների առջև, ուստի նրան իշխանությունից հեռացնելու և երկրի պաշտպանունակությունը բարձրացնելու օրակարգի շուրջ ազգային համախմբումը, վեր կանգնելով խմբային, կուսակցական շահերից ու նկատառումներից, օրախնդիր անհրաժեշտություն է»։

«Движение 5165» выступило с заявлением, в котором говорится:
«После трехстороннего заявления от 9 ноября мы в очередной раз становимся очевидцами крупномасштабных боевых действий Азербайджана против Армении и Республики Арцах, цель которых изгнать армян из Арцаха, Сюника и различных приграничных районов Республики Армения, занять стратегические высоты и узлы, вынудить Армению пойти на новые уступки, в конечном итоге преследуя цель, как минимум, захватить Арцах и Сюник и реализовать турецкий проект.
На этом этапе враг требует сдать Лачинский коридор и расформировать Армию обороны Арцаха – требования, которые хотя и не исходят из заявления 9 ноября, но тем не менее показывают, что причиной этой азербайджанской разнузданности является преступное бездействие действующих властей Армении и губительный путь реализации обещанной повестки «мира» даже ценой сдачи различных частей родины.
1. После заявления от 9 ноября Азербайджан продолжает интенсивно вооружаться, расширять и развивать военные инфраструктуры, строить воинские части и аэропорты на различных оккупированных территориях Арцаха, в то время как капитуляционный режим Армении продолжает демонтировать военную инфраструктуру, не реализует обещанные военные реформы, не предпринимает шагов для восстановления военного баланса с Азербайджаном и заверяет народ, что вопреки агрессивному поведению Азербайджана, принесет мир дипломатическим путем.
2. В условиях развязанной в последние дни Азербайджаном агрессии Ереван сидит, сложа руки: премьер находится в «отпуске», МИД Армении делает очередное беззубое заявление, различные провластные СМИ и деятели переводят стрелки в направлении российских миротворческих сил. Даже когда в Арцахе объявляется частичная мобилизация, в Ереване не проявляются признаки беспокойства.
3. Несмотря на заявления некоторых властных кругов о том, что требование Азербайджана о сдаче Лачинского коридора неправомерно, власти Армении на практике согласились с этим требованием Азербайджана, что очевидно из того, что уже длительное время общественности не предоставляется никаких комментариев относительно осуществляемого Азербайджаном строительства дороги. А на пресс-конференции 27 июня этого года Никол Пашинян заявил, что ряд территорий, которые находятся за пределами бывшей НКАО, перейдут под контроль Азербайджана.
Исходя из вышеизложенного, мы подтверждаем свою позицию, что под руководством Никола Пашиняна Армения будет нести тяжелые потери, что его политический месседж приведет нашу страну к новой войне и трагедии, посему национальная консолидация вокруг повестки его отстранения от власти и повышения боеспособности страны –  превыше групповых, партийных интересов и устремлений и является насущной необходимостью».