Հայաստանի և Ադրբեջանի պաշտպանության նախարարների միջև հաստատված ուղիղ կապը մի քանի ամիս է՝ չի գործում. ՊՆ
05/08/2022 13:46
2021-ի նոյեմբերին Նիկոլ Փաշինյանը Պաշտպանության նախարարությանը հանձնարարել էր ակտիվորեն օգտագործել Ադրբեջանի հետ ուղիղ կապը:
Հայաստանի և Ադրբեջանի պաշտպանության նախարարների միջև ուղիղ կապի հաստատման մասին խոսել էր նաև Եվրոպական խորհրդի նախագահ Շառլ Միշելը, երբ անցած տարեվերջին հյուրընկալել էր Իլհամ Ալիևին և Նիկոլ Փաշինյանին:
Պաշտպանական գերատեսչության գործող ղեկավար Սուրեն Պապիկյանը նախարարի պաշտոնը ստանձնել է 2021թ. նոյեմբերի 15-ին:
168.am-ը ՊՆ-ից փորձել է ճշտել՝ արդյոք Սուրեն Պապիկյանի և Զաքիր Հասանովի միջև հաստատվե՞լ է ուղիղ կապ այս ընթացքում, եթե այո՝ քանի՞ անգամ և այսօր այն գոյություն ունի՞։
ՀՀ ՊՆ մամուլի խոսնակ Արամ Թորոսյանը հարցադրումներին ի պատասխան՝ տեղեկացրել է.
«Հայաստանի և Ադրբեջանի պաշտպանության նախարարների միջև հաստատված ուղիղ կապը մի քանի ամիս է՝ չի գործում»:

В ноябре 2021 года Никол Пашинян поручил министерству обороны активно использовать прямую связь с Азербайджаном.
Об установлении прямой связи между министрами обороны Армении и Азербайджана говорил также председатель Европейского совета Шарль Мишель во время встречи с Ильхамом Алиевым и Николом Пашиняном в конце года.
Действующий глава оборонного ведомства Сурен Папикян вступил в должность 15 ноября 2021 года.
168.am обратилась в министерство обороны для уточнения, устанавливалась ли за это время прямая связь между Суреном Папикяном и Закиром Гасановым, если да, то сколько раз и существует ли эта оперативная связь сегодня?
Пресс-секретарь Минобороны Армении Арам Торосян в ответ на запрос сообщил:
«Оперативная связь, установленная между министрами обороны Армении и Азербайджана, не действует уже несколько месяцев».