Մեկ շաբաթ է բոլոր մանրամասներով ուսումնասիրում եմ ադրբեջանական վերջին ագրեսիայի դրդապատճառները, գրել է պատգամավոր Տիգրան Աբրահամյանը։
«Ե՛վ քաղաքական, և՛ ռազմական, և՛ ռեգիոնալ տեսանկյունից, դետալային, հաշվարկված օպերացիա էր։
Ադրբեջանի՝ այս փուլի համար նախանշած քաղաքական պահանջները ՀՀ իշխանությունները հրատապ կերպով իրականացրեցին, իսկ ռազմական առումով՝ ադրբեջանական զորքերը վերադասավորումներ/վերադիրքավորումներ իրականացնելով Արցախի ուղղությամբ, սեղմում են օղակը՝ մեծացնում ճնշումը։
Ստեղծված ռազմաքաղաքական իրադրության պայմաններում, Հայաստանի իշխանությունը գործելու, քայլ անելու հնարավորություն այլևս չունի, եթե նույնիսկ ինչ-ինչ հրաշքով, նման ցանկություն առաջանար։
Այս ծանր պայմաններում հնարավորության պատուհան կարող է բացվել միայն այն դեպքում, եթե ՀՀ-ում տեղի ունենա իշխանափոխություն, հակառակ դեպքում Ադրբեջանը մինչև Երևան շարժվելու լեգիտիմ հիմքեր է նախապատրաստում և որքան իրավիճակը թույլ տա՝ կշարժվի առաջ», - նշել է նա։

Уже неделю детально изучаю причины последней агрессии Азербайджана, написал на своей странице в Facebook депутат парламента Армении от фракции «Честь имею» Тигран Абрамян.
«И с политической, и с военной, и региональной точки зрения – это детально спланированная операция.
Власти Армении срочно выполнили предназначенные Азербайджаном на данном этапе политические требования, а в военном плане – азербайджанские войска, осуществив перегруппировки/передислокации в направлении Арцаха, сжимают кольцо, увеличивая давление.
В условиях сложившейся военно-политической обстановки у властей Армении уже нет возможности действовать, предпринять шаги, если бы даже каким-то чудом возникло подобное желание.
В этих тяжелых условиях окно возможностей может открыться только в том случае, если в Армении произойдет смена власти, в противном случае Азербайджан подготавливает легитимную базу для продвижения до Еревана и, насколько позволит ситуация, продвинется вперёд», - отметил Тигран Абрамян.