Ցանկացած մարդ, ով իրեն հայ է համարում, պետք է իր բողոքի ձայնը բարձրացնի ահագնացող վտանգի դեմ, ֆեյսբուքյան իր էջում գրել է ՀՀ պաշտպանության նախկիրն փոխնախարար, ՀՀԿ խորհրդի անդամ Արտակ Զաքարյանը։ Նա նաև համախմբվելու կոչ է ուղղել։
«Համախմբում`ընդդեմ կործանման և հանուն դիմակայուն, անվտանգ ու խելացի պետության:
Հայ քաղաքական, գիտական, մշակութային, զինվորական, հոգևոր և բիզնես էլիտաներ. հորդորն առաջին հերթին ձեզ է վերաբերում: Ցանկացած պատճառաբանություն այլևս հավասարազոր է լինելու պետության դեմ ոտնձգության: Ցանկացած մարդ, ով ապրում է երկրագնդի վրա և իրեն հայ է համարում, պետք է իր բողոքի ձայնը բարձրացնի ահագնացող վտանգի դեմ:
Ժամանակը մեր ժողովրդի օգտին չի աշխատում: Մի կողմ դրեք ձեր անիմաստ դարձող սկզբունքներն ու նախասիրությունները: Ինչ-որ մեկից նեղացել եք, թե ոչ, գաղափարական եք, թե անգաղափար, ռուսամետ եք, թե արևմտամետ, քաղաքականությամբ հետաքրքրված եք, թե ոչ, հայրենասեր եք, թե կոսմոպոլիտ, քյավառցի եք, մշեցի, թե սյունեցի... Այդ և նմանատիպ տարբերակումներն այսուհետ միայն վնաս են բերելու: Համախմբվել է պետք հանուն անանց արժեքների, հանուն ամենակարևորի:
Այլապես կորցնելու ենք ամեն ինչ. պատիվ, գործ, բիզնես, անվտանգություն, ինքնություն, կրթվելու, ստեղծագործելու, ազատ ապրելու և ինքնակազմակերպվելու հնարավորություն...
Աշխարհում շուտով կրկին գործելու է միակ բիրտ կանոնը. «ուժն է ծնում իրավունք» (արդեն սկսել է գործել): Թույլ ու անկազմակերպ ազգերը (նրանց պետությունները) դառնում են անպաշտպան և վերածվում են թիրախի: Ցավոք, մենք դարձանք առաջիններից մեկը, որովհետև ունենք օտարների կողմից զանգերով կառավարվող և սեփական կաշվի մասին մտածող դավադիր իշխանություններ: Որովհետև չկարողացանք բոլորին բացատրել, որ քվեն ուժ է, և չի կարելի քվեարկել թշնամու շահերի օգտին: Չի կարելի քվեն նվիրել նրան, ով խաբել, սպանության ու հայրենազրկման է ենթարկել:
Արդյոք պե՞տք է հաշտվենք կործանարար իրականության հետ: Արդյոք պե՞տք է մեզ համարենք անկարող և հետևենք, թե ինչպես են մեզ խաբելով ու մանր հարցերի վրա ուշադրություն շեղելով` հանձնում թշնամու «բարեհաճությանը»:
Աշխարհում տեղի են ունենում գլոբալ գործընթացներ և ակամայից թվում է, թե մենք, որպես ազգ, անզոր ենք դրա դեմ: Այո´, մեր դեմ կազմակերպվել է անարդար պատերազմ և դավադիր պարտություն ենք կրել: Այո´, քաղաքական ուժերից շատերը չունեն լայն հեղինակություն և ի զորու չեն միայնակ առաջնորդել: Այո´, բոլորս մտածում ենք խաղաղության մասին և ստիպված համակերպվում ենք կատարվողի հետ:
Բայց դա չի նշանակում, որ միմյանց մեղադրելով` պետք է համակերպվենք Արցախի հայաթափման ու հայկական պետականության կորստի հետ, քայքայենք մեր պաշտպանունակությունը, թուլացնենք մեր դիմադրողականությունը, դառնանք անկազմակերպ հանրույթ և կրկին հայտնվենք ցեղասպանության վտանգի տակ:
Սա ենթադրություն չէ, այլ դաժան իրականություն:
Ելքը մեկն է. համախմբում` ընդդեմ կործանման և հանուն դիմակայուն, անվտանգ ու խելացի պետության»,- գրել է Արտակ Զաքարյանը:

Любой считающей себя армянином человек должен поднять голос протеста против нарастающей угрозы, написал на своей странице в Facebook бывший заместитель министра обороны Армении, член совета Республиканской партии Армении Артак Закарян, призвав к объединению.
«Объединение против уничтожения и во имя стойкого, безопасного и умного государства.
Политическая, научная, культурная, военная, духовная и бизнес элиты Армении, этот призыв в первую очередь относится к вам. Любая аргументация отныне будет равноценна посягательству против родины. Любой живущий на этой планете и считающий себя армянином человек должен поднять свой голос протеста против нарастающей опасности.
Время работает не в пользу нашего народа. Отложите в сторону ваши теряющие смысл принципы и предпочтения. Независимо о того, обижены на кого-то или нет, придерживаетесь идеологии или нет, настроены пророссийски или прозападно, интересуетесь политикой или нет, патриоты или космополиты, кяварцы, мшеци или  сюникцы… Эти и аналогичные различия отныне приносят только вред. Нужно объединиться во имя непреходящих ценностей, во имя самого важного.
В противном случае мы потерям все – честь, работу, бизнес, безопасность, идентичность, возможность образования, творчества, свободной жизни и самоорганизации…
В мире скоро снова начнет действовать единственное жесткое правило: "сила порождает право" (уже начало действовать). Слабые и неорганизованные нации (их государства) становятся беззащитными и превращаются в мишень. К сожалению, мы стали одним из первых, потому что имеем управляемую чужими звонками и думающую только о своей шкуре предательскую власть. Потому что не смогли объяснить всем, что голос – это сила и нельзя голосовать в пользу интересов врага. Нельзя дарить свой голос тому, кто обманул, подверг убийствам и лишению родины.
Должны ли мы смириться с разрушительной реальностью? Должны ли считать себя бессильными и следить, как обманывая и отвлекая наше внимание на незначительные проблемы, нас сдали на "милость" врага.
В мире происходят глобальные процессы, и невольно кажется, что мы как нация, бессильны против этого. Да, против нас была организована несправедливая война, и мы понесли предательское поражение. Да, многие из политических сил не обладают большим авторитетом и не в состоянии в одиночку повести за собой. Да, все мы думаем о мире и вынужденно миримся с происходящим.
Но это не значит, что обвиняя друг друга, мы должны примириться с изгнанием армян из Арцаха и потерей армянской государственности, разрушить нашу обороноспособность, ослабить нашу сопротивляемость, стать неорганизованным обществом и снова оказаться перед опасностью геноцида.
Это не предположение, а жестокая действительность.
Выход один – объединение против уничтожения и во имя стойкого, безопасного и умного государства», - написал Артак Закарян.