Հայաստանում այլևս մի համայնքից մյուսը գնալիս ստիպված եք մաքսակետերով կամ անցակետերով անցնել կամ շրջանցել ճանապարհը՝ առանց խոչընդոտ անցնելու համար, գրում է yerevan.today-ը։
Լուսանկարը Մեղրի-Ագարակ ճանապարհից է։ Ռուս խաղաղապահներն արդեն հսկում են ճանապարհը և բոլոր քաղաքացիներին կանգնեցնում, ստուգում, նոր բաց թողնում։
Այս մասին ՀՀ քաղաքացին նախապես չի տեղեկացվել։ Ագարակ այցելելիս քաղաքացիները հանկարծակի բախվել են այս խնդրին։ Ու կառավարությունը դեռ որևէ բացատրություն չի տվել։ Yerevan.Today-ը կփորձի կառավարությունից պարզաբանում ստանալ իրավիճակի վերաբերյալ։
Սա արդեն երրորդ խոչընդոտն է Սյունիքում։ Կապան-Ճակատեն, Գորիս-Կապան ճանապարհից հետո սա արդեն երրորդն է։ Մի տարբերությամբ, որ առաջին երկուսը զավթել են ադրբեջանցիները։
Ավելին, Հայաստանի մայրուղիներում կար հատված, որտեղ ԱԱԾ աշխատողները վարորդներին կանգնեցնում էին ու հորդորում արագ քշել, որպեսզի գերի չընկնեն։
Այսքանով ամենը չի ավարտվում։ ՀՀ կառավարությունը շրջանցիկ ճանապարհ է կառուցում Նոյեմբերյանի մայրուղու հարևանությամբ, քանի որ, ըստ տեղեկությունների, «անկլավների հանձնում» ծրագրի շրջանակներում, որը ստացել է սահմանագծում-սահմանազատում անունը, մայրուղին հանձնելու են ադրբեջանցիներին։

В укрупненной общине Мегри российские миротворцы установили 5 модульных опорных пунктов, где российские пограничные войска осуществляют пограничную службу. Об этом сообщил «Sputnik Армения» глава общины Баграт Закарян.
Ранее появилась информация о том, что на дороге из Мегри в Агарак установлен пропускной пункт. Согласно информации, россияне проверяют все машины.
«Уже 5 месяцев, как в Мегри установили 5 опорных пунктов, – на дороге Мегри-Агарак, и вообще, на берегу Аракса. Российские пограничники осуществляют тут службу уже около 67 лет. Однако в последние месяцы они установили модульные пункты и осуществляют службу в соответствии с законом "О государственной границе"», - сказал Закарян.
По его словам, исходя из служебной необходимости и ситуации, российские пограничники время от времени останавливают машины и проводят проверку, это делается для обеспечения безопасности.
Отметим, что Мегринский пограничный отряд Пограничного управления ФСБ России в Армении был образован в 1955 году.