Ադրբեջանը կրկին խախտել է հրադադարը, զենքի օգտագործման կանոնները խախտելով էլ վիրավորվել են զինծառայողներ․ վիճակը ծանր է․ ՊԲ
09/08/2022 12:21
Օգոստոսի 8-ի լույս 9-ի գիշերը և այսօր՝ժամը 12:00-ի դրությամբ օպերատիվ իրադրությունը շփման գծում, չնայած պահպանվող լարվածությանը, հարաբերականորեն կայուն է եղել։ Որոշ հատվածներում ադրբեջանական զինուժի ստորաբաժանումները կրկին խախտել են հրադադարի պահպանման ռեժիմը՝ կիրառելով տարբեր տրամաչափի հրաձգային զինատեսակներ։
Այդ մասին հայտնում են Արցախի ՊՆ-ից՝ տեղեկացնելով նաև, որ օգոստոսի 8-ին, զենքի (պայթուցիչի) օգտագործման կանոնները խախտելու և անվտանգության կանոնները չպահպանելու հետևանքով վիրավորում են ստացել ՊԲ պայմանագրային զինծառայողներ Գուրգեն Ալյոշայի Դանիելյանը և Արթուր Յուրիկի Առուշանյանը։ Վիրավորների վիճակը գնահատվում է ծանր։ Դեպքի մանրամասները պարզելու համար կատարվում է քննություն։

В ночь с 8 на 9 августа и по состоянию на 12.00 вторника оперативная ситуация на линии соприкосновения относительно стабильная, несмотря на сохраняющуюся напряженность, сообщает министерство обороны Арцаха.
«На некоторых участках линии соприкосновения подразделения ВС Азербайджана вновь нарушили режима прекращения огня, применив огнестрельное оружие различного калибра.
Вместе с российским миротворческим контингентом продолжаются работы в направлении дальнейшей стабилизации обстановки», - говорится  в сообщении Минобороны Арцаха.
Отмечается также, что 8 августа, вследствие нарушения правил обращения с оружием (взрывчаткой) и несоблюдения правил безопасности ранения получили двое военнослужащих контрактной службы Армии обороны Арцаха Гурген Алешевич Даниелян и Артур Юрикович Арушанян. Состояние раненых оценивается как тяжелое.