Արցախ-Հայաստան այլընտրանքային ճանապարհի անվտանգությունը Բերձոր-Աղավնոյով անցնող միջանցքի սկզբունքով է լինելու. Խանումյան
09/08/2022 17:32
Արցախ-Հայաստան այլընտրանքային ճանապարհի նոր երթուղին սկսվում է Տասը Վերստ բնակավայրից, ապա անցնում Մեծ Շեն, Հին Շեն և Քաշաթաղի շրջանի Աղանուս համայնքի վարչական տարածքով և հասնում մինչև ՀՀ սահման, «Արմենպրես»-ին ասել է Արցախի Հանրապետության տարածքային կառավարման և ենթակառուցվածքների նախարար Հայկ Խանումյանը՝ պատասխանելով այլընտրանքային ճանապարհով երթևեկությունը կազմակերպելու առանձնահատկությունների և հարևանությամբ կառուցվող նոր ենթակառուցվածքների վերաբերյալ հարցին։
«Դեռևս կառուցված չէ դեպի Կոռնիձոր 11 կիլոմետրանոց ճանապարհահատվածը։ Մինչև այդ ժամանակավորապես կանցնենք 4 կիլոմետրանոց գրունտային փոքր հատվածով, որը միանում է գործող մայրուղուն՝ Աղավնոյի հենց վերևում»,-ասել է Խանումյանը՝ հավելելով, որ այլընտրանքային ճանապարհը կգործի միջանցքի տրամաբանությամբ:
Նրա խոսքով՝ ՀՀ սահմանից Կոռնիձոր ընկած ճանապարհահատվածը նախատեսվում է կառուցել մոտ 250 օրում:
Այլընտրանքային ճանապարհի անվտանգությունը գործելու է ներկայում Բերձոր-Աղավնոյով անցնող միջանցքի սկզբունքով. նոր երթուղու 5 կիլոմետրանոց հատվածում կտեղակայվի ռուսական խաղաղապահ զորախումբը։
Ինչ վերաբերում է այլընտրանքային ճանապարհի երկայնքով Արցախը սնուցող նոր ենթակառուցվածքների, մասնավորապես, կապի և էլեկտրամատակարարման բարձրավոլտ գծերի անցկացմանը, ապա Հայկ Խանումյանը նշել է, որ աշխատանքներն ընթացքում են․ նախատեսում են ավարտել սեղմ ժամկետներում:

Новый маршрут альтернативной дороги Арцах-Армения начинается от поселка Тас Верст (Десятая верста), затем проходит через Мец Шен, Хин Шен, по административной территории общины Аганус Кашатагского района и доходит до границы с Арменией. Об этом заявил «Арменпресс» министр территориального управления и инфраструктур Республики Арцах Айк Ханумян, отвечая на вопрос об особенностях организации движения по альтернативной дороге и строящихся по соседству новых инфраструктурах.
«11-километровый участок дороги до Корнидзора еще не построен. До этого мы временно будем проезжать через небольшой 4-километровый грунтовой участок, который соединяется с действующей магистралью прямо над Агавно», - сказал Айк Ханумян, добавив, что альтернативная дорога будет действовать по логике коридора.
По словам министра, участок дороги от границы Армении до Корнидзора планируется построить примерно за 250 дней.
Безопасность альтернативной дороги будет осуществляться по принципу коридора Бердзор-Ахавно. Российский миротворческий контингент будет дислоцирован на 5-километровом участке нового маршрута.
Что касается прокладки вдоль альтернативной дороги питающих Арцах новых инфраструктур, в частности, линий связи и высоковольтных линий электропередач, Айк Ханумян отметил, что работы уже ведутся, их планируется завершить в короткие сроки.