Սուրեն Պապիկյանն ու ՀՀ-ում Բելառուսի դեսպանը կարծիքներ են փոխանակել միջազգային և տարածաշրջանային անվտանգության խնդիրների շուրջ
09/08/2022 17:23
2022թ. օգոստոսի 9-ին ՀՀ ՊՆ Սուրեն Պապիկյանն ընդունել է Հայաստանի Հանրապետությունում Բելառուսի Հանրապետության արտակարգ և լիազոր դեսպան Ալեքսանդր Կոնյուկին, տեղեկացնում են պաշտպանության նախարարությունից։
Հանդիպմանը մասնակցել են նաև Բելառուսի Հանրապետության դեսպանության պաշտպանության հարցերով նորանշանակ կցորդ, գնդապետ Ալեքսեյ Բաբկովը, ինչպես նաև իր առաքելությունն ավարտած՝ պաշտպանության հարցերով կցորդ, գնդապետ Եվգենի Արտյոմենկոն:
ՀՀ պաշտպանության նախարարը շնորհավորել է գնդապետ Բաբկովին պաշտոնն ստանձնելու կապակցությամբ և նորանոր հաջողություններ մաղթել պատասխանատու առաքելության մեջ, իսկ առաքելությունն ավարտած գնդապետ Արտյոմենկոյին շնորհակալություն հայտնել՝ ՀՀ-ում ռազմադիվանագիտական ակտիվ և արդյունավետ աշխատանքի համար:
Հանդիպման ընթացքում կարծիքներ են փոխանակվել միջազգային և տարածաշրջանային անվտանգության խնդիրների շուրջ: ՀՀ պաշտպանության նախարարը տեղեկացրել է տարածաշրջանում տիրող իրադրության մասին և ներկայացրել Հայաստանի սահմանամերձ շրջաններում և Արցախում վերջին օրերին արձանագրվող զարգացումները:
Քննարկվել են նաև պաշտպանական ոլորտում հայ-բելառուսական փոխգործակցության հետագա խորացման ուղիները, ինչպես նաև բազմակողմ ձևաչափերով ծրագրված միջոցառումների ընթացքը:

9 августа 2022 года министр обороны РА Сурен Папикян принял чрезвычайного и полномочного Посла Республики Беларусь в Республике Армения Александра Конюка.
На встрече также присутствовали новоназначенный атташе по вопросам обороны посольства Республики Беларусь полковник Алексей Бобков, а также завершивший миссию атташе посольства полковник Евгений Артёменко.
Министр обороны Республики Армения поздравил полковника Бабкова со вступлением в должность, пожелал ему успехов в его ответственной миссии и поблагодарил полковника Артёменко за его активную и эффективную военно-дипломатическую работу в Республике Армения.
В ходе встречи стороны обменялись мнениями по вопросам международной и региональной безопасности. Министр обороны РА проинформировал о ситуации в регионе и представил последние события в приграничных районах Армении и в Арцахе.
Стороны также обсудили пути дальнейшего углубления армяно-белорусского сотрудничества в оборонной сфере, а также ход мероприятий, запланированных в многосторонних форматах.