54 ընտանիքից 7-ն է մնալու Արցախում. Աղավնոյի գյուղապետ
- Պարո՛ն Չավուշյան, այս պահին գյուղում ի՞նչ իրավիճակ է: 15 օրից պետք է գյուղն ազատեք: Ինչո՞վ եք զբաղված հիմա:
- Հիմա տարհանման աշխատանքներ են իրականացվում: Դեռևս գյուղից չեն հեռացել բնակիչները: Այս պահին դպրոցն ենք ազատում:
- Իսկ ինչպե՞ս եք տարհանելու՝ մեքենաներ տրամադրվե՞լ են:
- Այս պահին բնակիչներին ոչինչ չի տրամադրվել տների համար: Դպրոցն ազատելու համար մեքենա նախարարությունը տրամադրել է:
- Նախորդ անգամ մեզ հետ զրույցում նշել էիք, թե պետությունն ամեն մի անձի համար փոխհատուցում է պատրաստվում վճարել՝ 40 հազար դրամ:
- Այդ գումարը վարձակալական հիմունքներով է տրամադրվելու, մինչև սերտիֆիկատների հարցը լուծվի: Երևան տեղափոխվող մարդկանց պետք է սերտիֆիկատներ տրամադրեն, որպեսզի նրանք տասը միլիոն դրամին համարժեք ծախսեր անեն:
- Գյուղն ունի ավելի քան 200 բնակիչ` 54 ընտանիք: Նրանցից քանի՞սն են մնալու Արցախում և քանի՞սն են Հայաստան տեղափոխվելու:
- 54 ընտանիքից ընդամենը 7-ն է մնալու Արցախում, մնացածը տեղափոխվելու են Հայաստան` տարբեր ուղղություններով՝ Երևան, Սյունիք, և այլն:
- Իսկ այդ 7 ընտանիքը, որ ցանկանում է Արցախում մնալ, որտե՞ղ է բնակվելու:
- Դեռ հստակ չէ, այդ գործերով վաղն ենք զբաղվելու, հավանաբար նրանք հյուրատներում կբնակվեն ժամանակավորապես, մինչև կառուցվող տների հարցը լուծվի:
- Իսկ Դուք որտե՞ղ եք բնակվելու:
- Ստեփանակերտ:
- Հայկ Խանումյանի ասածների վերաբերյալ քննարկումները չեն դադարում: Նշվում էր, որ Խանումյանը Ձեզ սպառնացել է, որ եթե այրեք տները, փոխհատուցում չեք ստանա, սակայն վերջինս երեկ հարցազրույց է տվել և նշել, որ, այո՛, հորդորել է չայրել տները, սակայն փոխհատուցման մասին խոսք չի եղել: Ի վերջո, եղե՞լ է նման խոսակցություն:
- Հստակ չեմ հիշում, դե երևի եղել է, որ ասել ենք:
- Իսկ Դուք ի՞նչ եք կարծում՝ ազերիները կապրե՞ն հայերի տներում: Ի վերջո, նրանք էլ քանդում և զրոյից կառուցում են:
- Այո, նրանք երբեք հայերի տներում չեն ապրի: Շուշիում հիմա չկա ադրբեջանական բնակչություն, չեմ կարող հստակ ասել, սակայն ինձ չի թվում, որ նրանք կապրեն մեր հայերի տներում: Մենք միշտ կառուցել ենք, ստեղծել ենք, էնպես չի, որ մենք սիրում ենք քանդել, պարզապես հանգամանքներն են ստիպում: Շենքի արժեքը չէ այստեղ խնդիրը:

Газета «Грапарак» провела беседу с руководителем общины Ахавно Андраником Чавушяном.
- Господин Чавушян, какая ситуация на данный момент в селе? Вы должны освободить село через 15 дней. Чем занимаетесь сейчас?
- Сейчас мы проводим работы по эвакуации. Жители пока не покинули село. На данный момент мы освобождаем здание школы.
- А как будете эвакуировать? Вам предоставили машины?
- Жителям пока ничего не предоставлено для вывоза имущества. А для освобождения школы министерство предоставило машину.
- В прошлый раз в беседе с нами Вы отметили, что государство собирается платить каждому жителю компенсацию в размере 40 тысяч драмов.
- Эта сумма будет предоставлена для аренды жилья, пока решится вопрос с сертификатами. Людям, которые переезжают в Ереван, должны предоставить сертификаты, чтобы они могли произвести расходы в пределах десяти миллионов драмов.
- В селе проживает более 200 жителей, 54 семьи. Сколько из них останутся в Арцахе и сколько переедут в Армению?
- Из 54 семей только 7 останутся в Арцахе, а остальные переедут в Армению, по различным направлениям – Ереван, Сюник и т.д.
- А где будут жить эти 7 семей, которые хотят остаться в Арцахе?
- Пока нет ничего конкретного, этими делами мы займемся завтра. Вероятно, они временно поселятся в гостинице, пока решится вопрос со строительством домов.
- А Вы где будете жить?
- В Степанакерте.
- Обсуждения по поводу сказанного Айком Ханумяном не прекращаются. Отмечалось, что Ханумян угрожал Вам, что если сожжете дома, то не получите возмещения. Однако вчера он дал интервью и отметил, что да, призвал не сжигать дома, но о возмещении речи не было. В конце концов, был такой разговор?
- Точно не помню, но раз сказали, наверное, был.
-А как Вы считаете, азеры будут жить в домах армян? Ведь они разрушают их и начинают строить с нуля.
- Да, они никогда не будут жить в домах армян. В Шуши сейчас нет азербайджанского населения, не могу сказать точно, но мне кажется, что они не будут жить в домах наших армян. Мы всегда строили, создавали, нельзя сказать, что мы любим разрушать, просто обстоятельства принуждают. Здесь проблема не в стоимости здания.