Ամենաուշը սեպտեմբերի 21-ին Նիկոլ Փաշինյանն այլևս չպետք է լինի ՀՀ վարչապետ․ Էդգար Ղազարյան
Նիկոլ Փաշինյանին իշխանությունից զրկելու 3 ճանապարհ կա, Հանրապետության հրապարակում կայացած հավաքում հայտարարեց հասարակական-քաղաքական գործիչ Էդգար Ղազարյանը։
Ներկայացնելով Նիկոլ Փաշինյանին հեռացնելու մարտավարությունը՝ Ղազարյանը նշեց․
«Առաջինը նրա գիտակցված հրաժարականն է: Մենք պատրաստ ենք նրան բացատրել, որ նա մեր ժողովրդի ամենամեծ թշմամին է, մարդ է, կարող է հասկանալ:
Երկրորդը իրավական ճանապարհն է: Նիկոլ Փաշինյանը բազմաթիվ դրվագներով իրականացրել է պետական դավաճանության քայլեր, և գլխավոր դատախազը որևէ քայլ չի իրականացրել նրան որպես մեղադրյալ ներգրավելու և ձերբակալելու ուղղությամբ»:
Երրորդ կետը, ըստ Ղազարյանի, ԱԺ-ի 1/3-րդի կողմից վարչապետին անվստահություն հայտնելու նախաձեռնությունն է։ Ղազարյանի խոսքով՝ թեև երկու ընդդիմադիր խմբակցությունները չեն հայտարարել իրենց վարչապետի թեկնածուի մասին, բայց ինքն ունի գաղափար, որը, սակայն, պետք է քննարկվի վարչապետին անվստահություն հայտնելու նախաձեռնությունը ԱԺ տանող երկու ընդդիմադիր խմբակցությունների հետ:
Ղազարյանը նշեց նաև՝ նախատեսում են երեք հանրահավաք անցկացնել։
«Առաջինը՝ օգոստոսի 23-ին, երկրորդը՝ սեպտեմբերի 2-ին՝ Դիմադրություն շարժման հանրահավաքն է, և երրորդը՝ սեպտեմբերի 21-ին՝ «Ազգային ժողովում Նիկոլ Փաշինյանին պաշտոնանկ անելու նախաձեռնության քննարկման ժամանակ»,- ասաց նա։
Նշենք, որ Էդգար Ղազարյանի ազդարարած նոր շարժումը կրելու է «Անկախության շարժում» անվանումը, մեկնարկելու է 2022 թվականի օգոստոսի 23-ից՝ Հայաստանի անկախության հռչակագրի ընդունման օրը և, ըստ Ղազարյանի, պետք է ավարտվի սեպտեմբերի 21-ին՝ ՀՀ անկախության օրը:
«Այսինքն, ամենաուշը սեպտեմբերի 21-ին, Նիկոլ Փաշինյանն այլևս չպետք է լինի ՀՀ վարչապետ»,- ասաց Էդգար Ղազարյանը։

Есть три способа отстранения Никола Пашиняна от власти, заявил сегодня журналистами на площади Республики бывший руководитель аппарата Конституционного суда, общественно-политический деятель Эдгар Казарян.
Он представил стратегию отстранения Никола Пашиняна от должности премьер-министра.
«Первый способ – это его осознанная отставка. Мы готовы объяснить ему, что он – главный враг нашего народа, вдруг человек поймет.
Второй – правовой путь. Никол Пашинян совершил по многочисленным эпизодам государственную измену и генпрокурор не предпринял никаких действенных шагов для его вовлечения его в качестве виновного и задержания», - сказал Эдгар Казарян.
Третий пункт, по словам Эдгара Казаряна, это право 1/3 депутатов парламента выступить с инициативой по выражению вотума недоверия премьер-министру. Он отметил, что   хотя две оппозиционные фракции не заявляли о своей кандидатуре премьер-министра, однако у него есть идея, которая, однако, должна быть обсуждена с двумя оппозиционными фракциями, которые идут в парламент с инициативой отстранения премьер-министра.
Эдгар Казарян также отметил, что планируется провести три митинга.
«Первый – 23 августа, второй – 2 сентября, это митинг Движения сопротивления, и третий – 21 сентября – во время обсуждения в Национальном Собрании вопроса отставки Никола Пашиняна», - сказал он.
Отметим, что анонсированное Эдгаром Казаряном новое движение будет называться «Движение независимости» и стартует с 23 августа 2022 года – в день принятия Декларации о независимости Армении, и по словам Казаряна, должно завершиться 21 сентября – в День независимости Республики Армения.
«То есть, самое позднее 21 сентября Никол Пашинян не должен быть премьер-министром Армении», - сказал Эдгар Казарян.