«Թիմը շատ լավ մասնակցություն է ունեցել»․ Շախմատի Հայաստանի հավաքականը հայրենիքում է (Տեսանյութ)
Ինչպես արդեն տեղեկացրել ենք, ՀՀ երրորդ նախագահ, Հայաստանի շախմատի ֆեդերացիայի նախագահ Սերժ Սարգսյանը ՀՀԿ անդամների, համակիրների, ֆեդերացիայի անդամների հետ «Զվարթնոց» օդանավակայանում է՝ դիմավորելու հաղթանակներով վերադարձող հայ շախմատիստներին։
Հայաստանի հավաքականի անդամներն արդեն ժամանել են հայրենիք։ «Զվարթնոց» օդանավակայանի սպասասրահում հայ շախմատիստներին բուռն ծափահարություններով դիմավորեցին։ Նրանց ջերմորեն շնորհավորեց նաև ՀՀ երրորդ նախագահ, Հայաստանի շախմատի ֆեդերացիայի նախագահ Սերժ Սարգսյանը։
Գրոսմայստեր, մարզիչ Արման Փաշիկյանը լրագրողների հետ զրույցում շատ լավ որակեց Հայաստանի թիիմի գրանցած արդյունքները։
«Թիմը շատ լավ մասնակցություն է ունեցել, նախկինում դժվարանում եմ հիշել որևէ դեպք, որ այսքան միավոր հավաքելով՝ թիմը գրավի երկրորդ տեղը։ Հիմնականում նույնիսկ եղել են դեպքեր, որ ավելի քիչ միավորով թիմերը դարձել են օլիմպիական չեմպիոն։ Իսկ այս տարի մրցակցությունը պարզապես շատ մեծ էր»,-ասաց նա։
Հիշեցնենք՝ Հնդկաստանի Չեննայ քաղաքում ընթացող Շախմատի համաշխարհային 44-րդ օլիմպիադայում Հայաստանի հավաքականը 19 միավորով գրավել է երկրորդ տեղը։

Члены сборной Армении по шахматам уже прибыли в Ереван. В международном аэропорту «Звартноц» армянских шахматистов встретили бурными аплодисментами. Их поздравил также третий президент Армении, президент Федерации шахмат Серж Саргсян.
Как отмечалось ранее, Серж Саргсян вместе с членами Республиканской партии Армении, сторонниками и представителями федерации прибыл в аэропорт «Звартноц», чтобы встретить армянских шахматистов.
В беседе с журналистами главный тренер армянской сборной, гроссмейстер Арман Пашикян назвал результаты сборной Армении отличными.
«Команда выступила очень хорошо, я затрудняюсь вспомнить какой-либо случай в прошлом, чтобы набрав такое количество очков, команда заняла бы второе место. В основном были даже случаи, когда команды становились олимпийскими чемпионами с более низкими очками. Просто в этом году конкуренция была очень сильной», - сказал он.
Напомним, что сборная Армении с 19 очками стала вице-чемпионом 44-ой Всемирной шахматной олимпиады, проходящей в индийском городе Ченнай.