«Հրապարակ». Արցախում այլևս կասկած չունեն, որ Փաշինյանը ծրագրված հայաթափում է Արցախը. ինչո՞ւ տարհանվողներին չեն վերաբնակեցնում Արցախում
11/08/2022 10:31
«Հրապարակ» թերթը գրում է. «Մի քանի օր է՝ պետական մակարդակով կազմակերպվում է Արցախի Քաշաթաղի շրջանի Բերձոր ու Աղավնո գյուղերի բնակիչների գույքի տարհանումը: Պետական գերատեսչության ավտոմեքենաները ողջ օրը բեռներ են փոխադրում։ Կան ընտանիքներ, որոնք արդեն տեղափոխել են իրենց գույքը, մի մասը՝ Արցախի այլ շրջաններ, մեծ մասը՝ Հայաստան, բայց վերջնականապես դեռ ոչ ոք չի տեղափոխվել: Երեք համայնքներում /երրորդը` Սուս համայնքը հայաթափվել է պատերազմից անմիջապես հետո/, ընդհանուր առմամբ, մոտ 100 ընտանիք է բնակվում, 350 մարդ: Արցախից մեզ ասացին, որ նախնական տվյալներով՝ Արցախում հաստատվելու ցանկություն է հայտնել նշված համայնքների բնակչության ընդամենը 10-15 տոկոսը։
Արցախում այլևս կասկած չունեն, որ Փաշինյանը ծրագրված հայաթափում է Արցախը, հակառակ պարագայում տարհանվողներին պարտադիր կվերաբնակեցնեին Արցախում, չէին տա ընտրության հնարավորություն` Հայաստան կամ Արցախ: Իսկ այս պարագայում մարդիկ  նախընտրում են տեղափոխվել Հայաստան, քանի որ կարծում են՝ մի օր էլ Փաշինյանի դավադիր որոշման հետևանքով Ստեփանակերտն ու Արցախի մյուս բնակավայրերն են հայաթափվելու։
Նշենք, որ իսկզբանե Արցախում խոսում էին, որ Աղավնոյի բնակիչների համար Հին Շենում են տներ վերանորոգում, սակայն ինչ-որ փուլում պլանը փոխվել է»։

Газета «Грапарак» пишет, что уже несколько дней, как на государственном уровне организуется эвакуация имущества жителей общин Бердзор, Ахавно и Сус Кашатагского района Республики Арцах.
«Машины государственных ведомств весь день перевозят грузы. Есть семьи, которые уже перевезли свое имущество, часть – в другие районы Арцаха, а большая часть – в Армению, однако окончательно еще никто не переехал.
В трех общинах (армяне были изгнаны из третей – общины Сус – сразу после войны), в общем проживают около 100 семей, 350 человек. В Арцахе нам сказали, что по предварительным данным, желание установить жительство в Арцахе изъявили лишь 10-15% живущих в этих общинах людей.
В Арцахе уже не сомневаются, что премьер-министр Армении Пашинян планомерно изгоняет армян из Арцаха, в противном случае эвакуируемых граждан обязательно переселили бы в Арцах, не давали бы возможности выбора – Армения или Арцах. А в этом случае люди предпочитают переезжать в Армению, поскольку считают, что  в результате заговорщического решения Пашиняна однажды армяне будут изгнаны также из Степанакерта и других населенных пунктов Арцаха.
Отметим, что изначально говорили, что в селе Хин Шен идет ремонт домов для жителей Ахавно, однако на каком-то этапе планы изменились», - пишет газета.