Հայաստանից 303 անձ դեռևս անհայտ կորած է համարվում. ԿԽՄԿ
Հակամարտության՝ 2020 թվականի սրացման հետևանքով 303 անձ Հայաստանից դեռևս անհայտ կորած է համարվում։ Նման տեղեկություն է տարածել Կարմիր խաչի միջազգային կոմիտեն` ամփոփելով ընթացիկ տարվա առաջին կիսամյակում արված աշխատանքը։
«Ավելի քան 1450 զանգ և այց ենք ունեցել անհայտ կորած անձանց ընտանիքների կողմից Հայաստանի ԿԽՄԿ պատվիրակությունում: 4 ընտանիք դիմել է ԿԽՄԿ-ին՝ իրենց անհայտ կորած հարազատների ճակատագիրը պարզելու խնդրանքով։ 12 ընտանիք պարզել են իրենց հարազատների ճակատագրերը»,- նշված է հաղորդագրության մեջ։
Ըստ տեղեկագրի՝ Կարմիր խաչի գրեթե 600 բանավոր, տեսաձայնային և գրավոր հաղորդագրություններ են փոխանցվել հակամարտության առնչությամբ ազատազրկվածների ընտանիքներին։ ԿԽՄԿ-ն այցելում է ազատազրկված անձանց` նպաստելով հարազատների հետ նրանց կապի հաստատմանը և պահպանմանը։

В Армении 303 человека до сих пор считаются пропавшими без вести в результате обострения конфликта в 2020 году, сообщает делегации Международного комитета Красного Креста в Армении, обобщая проделанную в первом полугодии работу.
«У нас было более 1450 звонков и визитов со стороны членов семей без вести пропавших лиц в делегацию Международного комитета Красного Креста в Армении. Четыре семьи обратились в МККК для выяснения судьбы пропавших родственников. 12 семьям удалось выяснить судьбу своих родных», - отмечается в сообщении.
Согласно отчету, Красный Крест передал около 600 устных, аудиовизуальных и письменных сообщений семьям заключенных в связи с конфликтом. МККК посещает военнопленных и гражданских лиц, способствуя поддержанию их связи с родственниками.