Ամեն տարի  գյուղացիներն ասում են՝ վայ, խաղողի գինն ընկավ․ Փաշինյան
Կառավարության նիստին վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը նշեց, թե ինչու է կառավարությունը խթանում խաղողի միայն գինու սորտերի այգետնկումը։
«Մենք վերջին շրջանում, երբ աշխատանքային քննարկումներ ենք ունենում, մեզ համար ակնհայտ է դառնում, որ շատ դեպքերում մթերման սեզոնի պրոբլեմները կապված են նրա հետ, որ իրականում մեծ դիսբալանս գոյություն ունի խաղողի արտադրության մեջ․ կոնյակի սորտերի շատ մեծ առաջարկ կա, և առաջարկի համեմատ՝ պահանջարկն էականորեն քիչ է, իսկ գինու սորտերի պարագայում քիչ առաջարկ կա, պահանջարկն էականորեն շատ է։
Եվ մենք հիմա որոշեցինք, որ այգետնկման ծրագրով խթանենք միայն և միայն գինու սորտերի այգետնկումը, ինչը շատ կարևոր է և հեռանկարային ուղղություն է», - ասաց նա։
Փաշինյանն արձագանքեց նաև խաղողագործների դժգոհություններին՝ ընդգծելով՝ գոյություն ունի շուկայական տրրամաբանություն։
«Տեսեք, ամեն տարի, երբ գյուղացիներն ասում են՝ վայ, խաղողի գինը ընկավ, դրա պատճառը, ես կուզեմ, որ մեր սիրելի գյուղացիներն իմանան՝ ինչն է։ Սրա համար եմ ասում, որ պրոբլեմ կա․ բերքը շատ է՝ պրոբլեմ է, բերքը քիչ է՝ պրոբլեմ է, որովհետև երբ որ բերքը շատ է, առաջարկը շատ է, գինը, շուկայական տրամաբանությամբ, ընկնում է», - ասաց նա՝ միևնույն ժամանակ նշելով, թե  խաղողի միայն գինու սորտերի այգետնկումը խթանելով՝ կառավարությունը կոնյակի արտադրությունը թերագնահատելու նպատակ չունի։

Сегодня на заседании правительства премьер-министр Никол Пашинян пояснил, почему правительство субсидирует только выращивание винных сортов винограда в виноградниках.
«Во время рабочих обсуждений в последнее время нам стало ясно, что во многих случаях проблемы в сезон заготовки связаны с тем, что в виноградарстве существует большой дисбаланс: есть очень большое предложение винограда коньячных сортов, и по сравнению с предложением, спрос значительно ниже. А в случае с винными сортами винограда, предложение существенно меньше спроса.
И сейчас мы решили, что по программе посадки новых виноградников будем субсидировать только винные сорта, что очень важное и перспективное направление», - сказал он.
Пашинян отреагировал также на недовольство виноградарей, подчеркнув, что существует рыночная логика.
«Смотрите, каждый год, когда жители сел жалуются, что цены на виноград упали, я хотел бы, чтобы они знали, в чем дело. Поэтому я говорю, что есть проблема: урожай большой – проблема, урожай маленький – тоже проблема, потому что когда урожай большой и предложение большое, а цена падает по рыночной логике», - сказал он.
Премьер отметил также, что стимулируя посадку садов с винными сортами винограда,  правительство не преследует цель недооценить производство коньяка.