Վայքի ՔՊ-ական քաղաքապետը մի քանի հարյուր միլիոն դրամի ծրագիրը հատկացրել է իրեն պատկանող ընկերությանը․ Էդգար Ղազարյան
12/08/2022 16:50
Հասարակական-քաղաքական գործիչ Էդգար Ղազարյանն անդրադարձել է Վայոց ձորի մարզի Վայք համայնքի ղեկավարի հետ կապված կոռուպցիոն սկանդալին։
«Վայքի ՔՊ-ական քաղաքապետի կոռուպցիոն պատմությունը
- 2021 թվականի սեպտեմբերին արդեն խոշորացված Վայք և Զառիթափ համայնքներում Նիկոլ Փաշինյանն իրականացրեց վերախոշորացում, որպեսզի ժամկետից շուտ դադարեցվեն Վայքի և Զառիթափի համայնքների ղեկավարների լիազորությունները, ովքեր Ազգային ժողովի ընտրությունների ժամանակ աջակցել էին «Հայաստան» և «Պատիվ ունեմ» դաշինքներին։
- Նոր խոշորացված համայնքի ընտրողների ժամանակ ՔՊ-ն չէր հավաքել անհրաժեշտ ձայներ` քաղաքապետ ընտրվելու համար, սակայն ընտրություններից հետո ճնշում է գործադրվել «Հայաստան» դաշինքին աջակցություն ցուցաբերած Զառիթափի նախկին համայնքի ղեկավարի նկատմամբ, ով ստիպված օգնեց ՔՊ-ի թեկնածուին դառնալ Վայքի քաղաքապետ։
- Վայքի ՔՊ-ական քաղաքապետը մի քանի հարյուր միլիոն դրամի ծրագիրը հատկացրել է իրեն պատկանող ընկերությանը»,- գրել է էդգար Ղազարյանը։
Հիշեցնենք՝ նախօրեին «Հետքը» գրել էր, որ Վայոց ձորի մարզի Վայք համայնքի ղեկավար Մխիթար Մաթևոսյանն ընդհանուր 537 միլիոն դրամի պայմանագրեր է կնքել իր կնոջը պատկանող ընկերության հետ, ընդ որում՝ մինչև 2022 թվականը այդ ընկերությունը ղեկավարել է հենց ինքը՝ Մխիթար Մաթևոսյանը, սակայն համայնքի ղեկավար ընտրվելուց հետո ընկերության իր բաժնեմասն ու կառավարումը հանձնել է կնոջը՝ Մերի Մարգարյանին։

Бывший руководитель аппарата Конституционного суда, общественно-политический деятель Эдгар Казарян обратился к коррупционному скандалу, связанному с руководителем общины Вайк Вайоцдзорской области Армении.
«Коррупционная история мэра Вайка, члена «Гражданского договора»:
- в сентябре 2021 года Никол Пашинян провел в уже укрупненных общинах Вайк и Заритап новое укрупнение, чтобы раньше времени были прекращены полномочия руководителей общин Вайк и Заритап, которые во время парламентских выборов поддерживали блоки «Армения» и «Честь имею».
- во время выборов в новой укрупненной общине «Гражданский договор» не набрал необходимого количества голосов, чтобы избрать мэра, однако после выборов, оказав давление на бывшего руководителя общины Заритап, поддержавшего во время выборов блок «Армения», который вынужденно помог кандидату от «Гражданского договора» стать мэром.
- мэр Вайка от партии «Гражданский договор» реализовал с принадлежащей ему компанией программу на несколько сот миллионов драмов», - написал Эдгар Казарян.
Напомним, накануне Hetq.am написал о том, что руководитель общины Вайк Вайоцдзорской области Мхитар Матевосян заключил договор на общую сумму 537 млн. драмов с принадлежащей его жене компанией. Причем, до 2022 года этой компанией руководил сам Мхитар Матевосян, однако после избрания руководителем общины он передал свою долю и управление супруге – Мери Маргарян․