Առայժմ հստակ թիվ չկա, թե Բերձորից, Աղավնոյից և Ներքին Սուսից տարհանված բնակիչներից քանիսն են վերաբնակվելու ՀՀ-ում, քանիսը՝ Արցախում
15/08/2022 16:56
Առայժմ հստակ թիվ չկա, թե Բերձորից, Աղավնոյից և Ներքին Սուսից տարհանված բնակիչներից քանիսն են վերաբնակվելու Հայաստանի հանրապետությունում, քանիսը՝ Արցախում, ցուցակները ճշտվում են, բայց բնակիչների գերակշիռ մասը ցանկություն է հայտնել վերաբնակվել Հայաստանում, «Փաստինֆո»-ին հայտնել են Արցախի տարածքային կառավարման և ենթակառուցվածքների նախարարությունից
«Այս պահի դրությամբ տարհանվելիք բնակչության մոտ 25-30 տոկոսն է ցանկություն հայտնել վերաբնակվել Արցախի այլ բնակավայրերում։ Մեծ մասը ցանկանում է Հայաստան տեղափոխվել, բայց հստակ թվեր դեռ չենք կարող ասել, քանի որ ցուցակների կազմումը դեռ ընթացքի մեջ է։ Համայնքների ղեկավարներն ու վարչակազմի ղեկավարն այդ հարցով են զբաղված»,-ասել էթ Արցախի ՏԿԵ նախարարի մամուլի քարտուղար Վիկտորիա Պետրոսյանը։
Նրա տեղեկություններով՝ օգոստոսի 25-ին թշնամուն հանձնվելիք բնակավայրերից մարդիկ առայժմ անձնական իրերն են տեղափոխում։ Այդ աշխատանքներում Աղավնոյի, Բերձորի և Ներքի Սուսի բնակիչներին օգնում է նաև Կարմիր խաչը։ Արցախի ՏԿԵ նախարարության ներկայացուցչի խոսքով՝ Ներքին Սուսի բնակիչներին սեփականությունը տեղափոխելու հարցում ևս Կարմիր խաչը կաջակցի։
Ներքին Սուսի այն բնակիչներին, ովքեր պատեազմից հետո չէին վերադարձել գյուղ, ՀՀ-ում հաստատվելու դեպքում սերտիֆիկատ, իսկ Արցախում վերաբնակվելու դեպքում բնակարան կտրամադրվի, թե ոչ, նախարարությունից դժվարացել են պատասխանել։

Пока нет точной цифры, сколько из выселенных жителей Бердзора, Ахавно и Неркин Сус переселятся в Армению, а сколько – в Арцах, списки уточняются, но преимущественная часть жителей изъявила желание поехать в Армению, сообщили «ФакИнфо» в министерстве территориального управления и инфраструктур Республики Арцах.
«На данный момент около 25-30% эвакуируемого населения выразили желание переселиться в другие населенные пункты Арцаха. Большая часть хочет переехать в Армению, но четких цифр назвать не можем, поскольку пока идет процесс составления списков.
Руководители общин и глава администрации заняты этим вопросом», - заявила пресс-секретарь министерства территориального управления и инфраструктур Виктория Петросян.
По ее сведениям, сейчас люди перевозят личное имущество из населенных пунктов, которые должны быть сданы врагу 25 августа. Жителям общин Бердзор, Ахавно и Неркис Сус оказывает помощь при эвакуации также Красный Крест. По словам представителя ведомства, Красный Крест поможет также в вопросе перевозки имущества жителей села Неркин Сус.
Тем жителям Неркин Сус, которые после войны не вернулись в село, в случае переселения в Армению будут предоставлены сертификаты, а будет ли предоставлена квартира или нет в случае переезда в Арцах, в министерстве затруднились ответить.