Ահաբեկչության մասին սուտ տեղեկություններ տարածելու հոդվածով նախաձեռնվել է քրեական վարույթ․ Դատախազություն
15/08/2022 14:07
Գլխավոր դատախազի՝ ԶԼՄ-ների գծով խորհրդական Գոռ Աբրահամյանը ֆեյսբուքյան իր էջում գրել է.
«Նախօրեին՝ օգոստոսի 14-ին, Ճգնաժամային կառավարման ազգային կենտրոնում ստացվել էր տեղեկություն մետրոպոլիտենի բոլոր կայարաններում, զինվորական և քաղաքացիական կարևոր օբյեկտներում, առևտրի կենտրոններում, կենդանաբանական այգում, Բաղրամյան 19 հասցեում, Սուրբ Գրիգոր Լուսավորիչ եկեղեցում պայթուցիկ սարքեր տեղադրված լինելու մասին։ Իրականացված որոնողական աշխատանքների արդյունքում պարզվել էր, որ դրանք կեղծ են:
Նշված դեպքի առթիվ ՀՀ քրեական օրենսգրքի 314-րդ հոդվածի հատկանիշներով (Ահաբեկչության մասին սուտ տեղեկություններ տարածելը) նախաձեռնվել է քրեական վարույթ:
Այդ վարույթը կփոխանցվի ՀՀ ազգային անվտանգության ծառայություն՝ դատախազության հանձնարարությամբ քննությունը ՀՀ ԱԱԾ քննչական դեպարտամենտում իրականացնելու համար: ԱԱԾ քննչական դեպարտամենտ են փոխանցվելու նաև վերջին շրջանում ստացված նախկին մի քանի նման տեղեկությունների առթիվ նախաձեռնված վարույթները:
Դատախազությունն ընդգծված հետևողականություն է դրսևորելու իր իրավասության շրջանակներում վերջին ժամանակահատվածում հաճախակիացած այս կեղծ տեղեկությունների ներքին տրամաբանական կապերի, պատճառների պարզման, քրեաիրավական համարժեք գնահատականներ տալու, այդ կեղծ տեղեկությունները տարածողներին հայտնաբերելու և քրեական պատասխանատվության ենթարկելու հարցում:
Առաջիկայում ՀՀ գլխավոր դատախազությունը կներկայացնի այս դեպքերով իրականացվող քրեական վարույթների արդյունքների մասին տեղեկատվություն»։

Советник Генерального прокурора Армении Гор Абрамян написал на своей странице в Facebook:
«Накануне, 14 августа, в Национальный центр кризисного управления СС МЧС Армении были получены сведения о том, что на всех станциях Ереванского метрополитена, военных и гражданских важных объектах, торговых центрах, ботаническом саду, а также по адресу Баграмяна 19, в церкви Святого Григория Просветителя установлены взрывные устройства. В результате проведенных поисковых работ выяснилось, что эти сообщения оказались ложными.
По факту начато уголовное производство по признакам ст. 314 УК Армении (распространение ложных сведений о терроризме).
Это производство будет передано в СНБ Армении для проведения расследования в Следственном департаменте СНБ РА по поручению прокуратуры.
В следственный департамент СНБ были переданы также все начатые в прошлом производства на основании полученных подобных сведений.
Прокуратура проявит последовательность для выяснения внутренних логических связей, причин распространения участившихся в последнее время подобных ложных сведений, дачи соразмерных уголовно-правовых оценок, выявления распространителей дезинформации и привлечения их к уголовной ответственности.
В ближайшее время генеральная прокуратура Армении представит информацию о результатах проводимых по данным случаям уголовных производств».