«Սոթք», «Երասխ», «Քարահունջ». ԱԱԾ-ն շրջանառության մեջ է դրել հայ-ադրբեջանական սահմանին անցակետեր ստեղծելու նախագիծ
18/08/2022 15:16
2022 թվականի օգոստոսի 4-ին Կառավարության նիստի ընթացքում վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի կողմից տրված հանձնարարականների կատարման ապահովման անհրաժեշտությամբ՝ ԱԱԾ-ն շրջանառության մեջ է դրել նախագիծ՝ ՀՀ պետական սահմանի նոր անցման կետեր ստեղծելու մասին:
Նոր նախագծով Հայաստանի Հանրապետության պետական սահմանի անցման կետերը սահմանվելու են հետևյալ կերպ․
հայ-ադրբեջանական պետական սահմանում՝
1․ «Սոթք» («Քելբաջար») Գեղարքունիքի մարզ, Սոթք համայնքից դեպի ՀՀ պետական սահման M11 մայրուղի՝ ավտոմոբիլային (Քելբաջարի շրջան)
2․ «Երասխ» («Սադարակ»)
Արարատի մարզ, Երասխ համայնք՝ ավտոմոբիլային (Սադարակի շրջան, գյուղ Սադարակ` ավտոմոբիլային)
3․ «Քարահունջ» («Էյվազլի»)
Սյունիքի մարզ, Քարահունջ համայնքից մոտ 7,5 կմ հարավ, հարավ-արևելք Մ2 մայրուղի` ավտոմոբիլային (Ղուբաթլուի շրջան, գյուղ Էյվազլի՝ ավտոմոբիլային)։

С учетом необходимости обеспечения выполнения поручений, данных премьер-министром Николом Пашиняном в ходе заседания правительства 4 августа 2022 года, Служба национальной безопасности ввела в обращение новый проект о создании новых пропускных пунктов на государственной границе Республики Армения.
Согласно новому проекту, пропускные пункты на государственной границе Республики Армения будут установлены следующим образом:
«На армяно-азербайджанской границе
1. «Сотк» («Кельбаджар»)
Гегаркуникская область,  от общины Сотк к государственной границе Республики Армения, магистраль M11 – автомобильный
(Кельбаджарский район)
2. «Ерасх» («Садарак»)
Араратская область, община Ерасх – автомобильный
(Садаракский район, село Садарак – автомобильный)
3. «Караундж» («Эйвазли»)
Сюникская область, около 7,5 км южнее общины Караундж, юго-запад, магистраль М2 –   автомобильный
(Кубатлинский район, село Эйвазли – автомобильный)».
Установленные на государственной границе пропускные пункты начнут действовать на следующий день после завершения соответствующих строительных работ и оснащения.